Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna seara. In cazul divortului dupa 10 ani de casnicie, daca una din parti la oficializarea relatiei detinea un imobil, cealalta parte are dreptul la o parte din el in momentul desfacerii casatoriei? Va multumesc.
Nu, pentru ca imobilul nu face parte din bunurile comune dobandite in timpul casatoriei.
Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii ale sotului respectiv, insa daca in decursul celor 10 ani de casatorie, prin munca si contributie comuna ati adus imbunatatiri acestuia imobil, imbuntatiri care au sporit valoarea acestuia, aveti un drept de creanta materializat in contravaloarea cotei 1/2 sau mai mult ( depinde de contributie)din aceste imbunatatiri.