Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

Buna seara, titular de I.I.a inchiriat un soft/ 1 an (dec.2010-dec.2011)cu plata anticipata in suma totala de 6000 euro, plata prin banca la cursul BNR.Cum se fac inregistrarile,amortizare,cat din suma asta este deductibila?
Pentru anul 2010 deduceti doar 1/12 din toata suma. Restul deduceti in 2011
Iar la calculul impozitului pe venit pentru anul 2010 se va lua in considerare doar 1/12 din valoarea totala de 6000 euro?