avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

Buna seara, titular de I.I.a inchiriat un soft/ 1 an (dec.2010-dec.2011)cu plata anticipata in suma totala de 6000 euro, plata prin banca la cursul BNR.Cum se fac inregistrarile,amortizare,cat din suma asta este deductibila?
Cel mai recent răspuns: Bocsa Covilca , utilizator 18:06, 19 Decembrie 2010
Pentru anul 2010 deduceti doar 1/12 din toata suma. Restul deduceti in 2011
Iar la calculul impozitului pe venit pentru anul 2010 se va lua in considerare doar 1/12 din valoarea totala de 6000 euro?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa-comert cu amanuntul-stoc de marfa-calcul impozit ContSters27400 ContSters27400 Buna ziua, Am mare nevoie de ajutor. Sunt PFA cu activitate principala comert cu amanuntul. Eu am gandit calculul impozitului pe venit astfel: Anul N - ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladire contaama contaama Buna ziua, Am si eu urmatoarea speta: am o cladire achizitionata in 2008 la valoare contabila de 19925 ron, la care am avut modernizari de 91750 ron in 2009. ... (vezi toată discuția)
Amortizare cristian_conea cristian_conea In septembrie 2010 am achizitionat un laptop pt.care am ales o amortizare liniara pe 2 ani. La calcularea venitului impozabil/2010 (sunt titular de ... (vezi toată discuția)