Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... amortizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

amortizare

In septembrie 2010 am achizitionat un laptop pt.care am ales o amortizare liniara pe 2 ani. La calcularea venitului impozabil/2010 (sunt titular de intreprindere individuala) am trecut la cheltuieli 3 x amortizarea lunara (pt.oct, nov si dec), insa pt.2011 am gresit si am trecut la cheltuieli aceeasi suma (pt.3 luni, nu pt.12 luni).
Declaratia 200 a fost depusa cu aceasta greseala, diferenta de impozit (am avut de platit mai mult decat suma platita cu titlu de impozit anticipat) a fost platita deja.
Cum pot remedia situatia? Singura solutie este sa depun D200 rectificativa?
Nu cred ca mai este posibila acum depunerea unei rectificative.Aceasta trebuia depusa pana la termenul prevazut de lege - 25.05.2012.