avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... amortizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

amortizare

In septembrie 2010 am achizitionat un laptop pt.care am ales o amortizare liniara pe 2 ani. La calcularea venitului impozabil/2010 (sunt titular de intreprindere individuala) am trecut la cheltuieli 3 x amortizarea lunara (pt.oct, nov si dec), insa pt.2011 am gresit si am trecut la cheltuieli aceeasi suma (pt.3 luni, nu pt.12 luni).
Declaratia 200 a fost depusa cu aceasta greseala, diferenta de impozit (am avut de platit mai mult decat suma platita cu titlu de impozit anticipat) a fost platita deja.
Cum pot remedia situatia? Singura solutie este sa depun D200 rectificativa?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 19:44, 16 Octombrie 2012
Nu cred ca mai este posibila acum depunerea unei rectificative.Aceasta trebuia depusa pana la termenul prevazut de lege - 25.05.2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea pe cheltuieli a unei instalatii gpl montata pe taxi emilia1961 emilia1961 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Am un IF cu activitate taxi. Am pus (in luna Ianuarie 2011) pe masina de ... (vezi toată discuția)
D 101 intreprindere individuala Gratiela Ratiu Gratiela Ratiu Va rog daca vreti sa ma lamuriti si pe mine. Pentru Intreprindere individuala, neplatitoare de tva. A fost infiintata in 2010. Am depus in 2011 doar D220 ... (vezi toată discuția)
Greseala in d200. cum procedez si ce penalizari se aplica? monovertex monovertex Buna ziua, Am avut un PFA in 2015, pe care l-am inchis la sfarsitul anului. La depunerea D200 (la inceputul lui februarie 2016) am facut o greseala in ... (vezi toată discuția)