avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt Supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt Supermarket

Buna ziua am primit acasa o amenda administrativa de 500 RON +50 ROn cheltuieli de judecata pentru un furt din mall. Scrie cercetat pentru savarsirea infractiunii prev si ped de art 208 alin 1 209 al .1 lit.a , e Cp.
Scrie : Dispun scoaterea de sub urmarire penala si aplicarea unei amenzi administrative de 500 RON care va fi excecutata conform art 441 -1 C.p.p.

Si vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru platirea acestei amenzi ?
Si am inteles ca ea nu apare in cazier asa e ?
Apare la impozit aceasta amenda ?

Multumesc astept un raspuns ca sunt ingrijorat.
Ultima modificare: Luni, 20 Decembrie 2010
ilarion184, utilizator
Desigur, plata trebuie facuta oricum, mai devreme sau mai tarziu! Statul prin finante, poate trece oricand la executare (dar nu cred ca se vor grabi pt suma asta). timp de 5 ani o pot executa silit, dupa care se prescrie!
Dupa ce platiti trebuie sa depuneti chitanta la Parchet!
ilarion184 a scris:

Buna ziua am primit acasa o amenda administrativa de 500 RON +50 ROn cheltuieli de judecata pentru un furt din mall. Scrie cercetat pentru savarsirea infractiunii prev si ped de art 208 alin 1 209 al .1 lit.a , e Cp.
Scrie : Dispun scoaterea de sub urmarire penala si aplicarea unei amenzi administrative de 500 RON care va fi excecutata conform art 441 -1 C.p.p.

Si vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru platirea acestei amenzi ?
Si am inteles ca ea nu apare in cazier asa e ?
Apare la impozit aceasta amenda ?

Multumesc astept un raspuns ca sunt ingrijorat.



cand anume ati savarsit fapta? v-au chemat la sectie si pentru ale declaratii?
ilarion184 a scris:

mie imi spune sa fac plata sa confirm ca am facut plata pentru inchiderea dosarului


Dupa ce achitati amenda sa mergeti la grefa parchetului.
Si sa aveti si o dovada ca ati achitat pentru dvs..
Am avut situatii in care nu se gasea dovada platii la parchet si a trebuit sa duc din nou dovada platii.

avocat Claudiu Lascoschi
Data de la care incepe sa curga termenul de prescriptie este 1 ian. a urmatorului an, adica, daca ati primit-o in 2010, se calculeaza 5 ani incepand cu data de 01.01.2011.
Asta daca va batea un gand..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune cu caracter administrativ Andrei9208 Andrei9208 Buna ziua, Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa. In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect ... (vezi toată discuția)
Amenda judiciara platita - pot fi asociat unic intr-un srl? va rog urgent un raspuns myrali myrali Amenda judiciara- pentru furt din supermarket - ajutati-ma cu un raspuns buna ziua. puteti sa-mi spuneti daca amenda juridiara pe care am platit-o la ... (vezi toată discuția)
Amenda administrativa ! stefanu stefanu Am primit o amenda administrativa de 100 ron si 30 de ron cheltuieli de judecata . Daca nu o sa platesc in 15 de zile ce o sa se intample ? (vezi toată discuția)