avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... onorariul de succes - bun comun sau propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

onorariul de succes - bun comun sau propriu

ce credeţi?
argumentaţi, vă rog
Onorariul de succes nu are neaparat natura juridica a unei prime.
Mai degraba se poate sustine ca ar avea natura juridica a unei opere de creatie intectuala pentru ca nici cel care munceste in felul lui la acea carte ( sau opera stiintifica ) nu poate fi considerat primeste o prima.
Evident ca, in cazul unui proces argimentele de fapt si juridice se pot inmulti intr-un mod simtitor.;)

avocat Claudiu Lascoschi
SE poate sustine, dar nu ne dai un argument ca sa intelegem si noi de ce se poate sustine asta...
Personal, nu vad nicio opera in castigarea unui proces pentru clientul tau, asa cum nu cred ca vreun client de-ai mei si-a inramat vreun contract redactat de mine, oricat de valoros i s-ar fi parut...

Asa incat, poate ai tu vreun argument, Claudiu?
AVLIL a scris:

=D> Am râs in hohote la mesajul tău...
Aşa e... :))


Era o încercare timidă (ceea ce nu o face mai puţin meritorie) de a revoluţiona dreptul civil în materia relaţiilor patrimoniale dintre soţi.
Nu cred că era de rîs. ªi, mai ales, în hohote, user Avlil.. :foottap: :)

Cu multă amărăciune, :happy: :happy: :happy:

Liviu S.Bordaş



Avlil, argumentele cele mai bune le gasesti atunci cand ai nevoie de ele.
Eu te-as intreba altfel : cunosti un caz concret (hotarare judecatoreasca ) care sa argumenteze in contra celor sustinute de mine ?

avocat Claudiu Lascoschi
Da, cunosc...
argumente sunt necesare si aici, asa cum spune regulamentul forumului, aici discutam pe baza de argumente, ca sa aducem un plus de valoare discutiei... Restul e zero...

Ai vreun argument? Ca din mesajul anterior inteleg ca nu...

Liviu, nu te-am votat eu negativ... dar tot mi se pare plin de umor mesajul tau... :D

Alte discuții în legătură

Caz din presa succesiune adrian pintea anamaria2006 anamaria2006 Sumele de bani pe care decedatul, le-a castigat in timpul vietii sunt in mijlocul scandalului iscat intre sotia sa,si rudele acestuia Unul din punctele ... (vezi toată discuția)
Onorariu de succes (onorarii de succese ?!?) ContSters286016 ContSters286016 Salut! Am si eu o problema. Acum 6-7 luni am inceput un proces pentru primirea unei sume de bani (aproximativ 30000 lei) in baza raspunderii civile ... (vezi toată discuția)
Pactul "de quota litis"  MYRA  CIMPEAN MYRA CIMPEAN Ce parere aveti despre pactul de quota litis, despre faptul ca unii avocati cer ca onorariu o cota din afacere? = procente din valoarea bunurilor ... (vezi toată discuția)