Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Taxa de timbru

Se platesc taxe la tribunal pentru atacarea la instanta de contencios administrativ a unei Hotarari a Colegiului Director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii?
- sunt scutite de plata taxei judiciare de timbru
Legea nr.554/2004 prevede :
Art. 17. - (1) Cererile adresate instantei se judeca de urgenta si cu precadere in sedinta publica, in completul stabilit de lege.
(2) Pentru cererile formulate in baza prezentei legi se percep taxele de timbru prevazute de Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru cauzele neevaluabile in bani, cu exceptia celor care au ca obiect contractele administrative, care se vor taxa la valoare.

Potrivit Legii nr.146/1997 - art.3 lit.m - , taxa de timbru este de 4 lei.