Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit tichete cadou

Ma puteti lamuri va rog in ceea ce priveste impozitarea tichetelor cadou.
Se impoziteaza cu 16% sau sunt asimilate veniturilor salariale?
Exista o limita maxima in ce priveste valoarea acestora /angajat?

Multumesc
VLADUTZA07 a scris:

Ma puteti lamuri va rog in ceea ce priveste impozitarea tichetelor cadou.
Se impoziteaza cu 16% sau sunt asimilate veniturilor salariale?
Exista o limita maxima in ce priveste valoarea acestora /angajat?

Multumesc

Tichetele cadou sunt impozitate cu 16 %, nu sunt incluse in veniturilor salariale si nu platim contributii sociale. Limita este de 150 lei/salariat pentru fiecare eveniment. Procedura pentru impozitarea tichetelor cadou este la fel cu impozitarea tichetelor de masa.

In Codul fiscal si modificarea la Codul fiscal:
"Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt impozabile cu 16%, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei."

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Si daca valoarea tichetelor depaseste 150/angajat?
VLADUTZA07 a scris:

Si daca valoarea tichetelor depaseste 150/angajat?

Daca valoarea tichetelor cadou depaseste suma de 150 lei, la diferenta de suma vom plati contributie de asigurari sociale angajat (10,5%; 0,5% si 5,5%) si angajator.