Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea in contab. a unui credit bancar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea in contab. a unui credit bancar

Buna ziua,
O societate a luat un credit de la o banca, pe care i-l va rambursa in 36 de luni, in rate egale. Cum se inregistreaza in contabilitate?
Multumesc!
pentru credit ( nu si dobanda) 5121/5124 daca este in valuta=1621. acordare credit si plata ratelor 1621=5121/5124 Pt.dobanda aveti 2 variante: cea "ortodoxa" 471=1682 si cand faceti plata 666=5121/5124, dar va creste datoria si implicit, gradul de indatorare sau cea uzitata actual, cu evidenta chelt cu dobanda, doar aferent perioadei pe masura platii.
inregistrarea 471 = 1682 nu se mai efectueaza

acordare credit 5121/5124 = 1621

rambursare rata credit
% = 5121/5124

Atentie, daca este credit in valuta, soldul contului 1621 se reevalueaza lunar, iar la rambursarea ratelor se calculeaza diferenta de curs valutar.
Cs B, Contabil
Multumesc!