Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod CAEN activitate secundara
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod CAEN activitate secundara

buna ziua,pot sa trec in actul costitutiv urmatoarea activitate la activitati secundare sau imi trebuie autorizare speciala?
6910-activitati juridice
multumesc frumos.
Nu puteti sa desfasurati activitati juridice pe acel cod, deoarece sunt legi speciale care reglementeaza acest obiect de activitate:
d) În domeniul activităţilor juridice
1. Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare:
“Art. 1 – (2) Profesia de avocat se exercită numai de avocaţii înscrişi în tabloul baroului din care fac parte,
barou component al Uniunii Naţionale a Barourilor din România, denumită în continuare U.N.B.R.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.
2. Legea nr. 36/1995 Legea notarilor publici şi a activităţii notariale, cu modificările şi completările
ulterioare:
“Art. 2 – Activitatea notarială se realizează de notarii publici prin acte notariale şi consultaţii juridice
notariale, în condiţiile prezentei legi.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.
3. Legea nr. 188/2000 privind executorii judecătoreşti:
“Art. 1 – (1) Executarea silită a dispoziţiilor cu caracter civil din titlurile executorii se efectuează de către
executorii judecătoreşti, dacă legea nu prevede altfel.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.
4. Legea nr. 514/2003 privind organizarea funcţionarea profesiei de consilier juridic, cu completările
ulterioare:
“Art. 2 – Consilierul juridic poate să fie numit în funcţie sau angajat în muncă, în condiţiile legii.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.