avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... avem nevoie de consultant fiscal?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

avem nevoie de consultant fiscal?

avem nevoie de consultant fiscal? ce parere aveti despre rolul acestuia in indrumarea agentilor economici? Au agentii economici "cultura necesitatii unui consultant fiscal"?
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 12:03, 27 Martie 2008
Scumpo...am senzatia ca tot tu o sa ne luminezi !!!:))
Hai...spune ce si cum!!! Ca doar despre...meseria ta este vorba..sau ma insel?;)
istudor adriana a scris:
Avem nevoie de consultant fiscal?


Pana in 2010 ?????????:))

Ce parere aveti despre rolul acestuia in indrumarea agentilor economici?


Au birou de asistenta contribuabili la AFP B-)


Au agentii economici "cultura necesitatii unui consultant fiscal"?


Cultura fiscala???????????X-(
Ultima modificare: Miercuri, 19 Martie 2008
ContSters20980, utilizator
Angelica, nici tu nu stii sa folosesti un citat! :))Credeam ca sunt singura care nu ma bazez la de astea!

Dar ce rea esti draga cu fata!
Trebuia s-o lasi sa ne "esplice" ce si cum ...care-i treaba cu acea "cultura fiscala"! Poate ea stie!;)
Hai c-am rezolvat cu citatul ;)

Ca veni vorba de AFP, si daca tot nu avem ce discuta pe acest topic (deocamdata), am fost eu azi la acest minunat birou de asistenta. La sector 4. Scop precis: sa intreb daca declaratia 392 trebuie depusa si de PFA, avand in vedere ca in instructiuni (OPANAF 1/2008) se face mentiune la niste registre pe care noi nu le tinem. Buuuuuuun. Dau peste o tipa cam aeriana, ma contrazice ca e 394 mai intai. Imi zic ca totusi nu m-am mai uitat de vreo 2 saptamani pe formular, asa o fi. Desi am tot incercat sa ma elucidez si parca imi ramasese 392 in cap. In fine.

Imi spunea ea ca da, toata lumea (?!) are obligatia sa depuna. Ii zic de instructiuni. "Si ce vreti sa va spun eu, daca asa zice legislatia?" Zice legea, nu legislatia, dar mi-a fost clar ca nu am cu cine discuta.

Asa ca refulez si eu aici, ca un adevarat contravenient ce sunt, ca n-am depus declaratia aia in termen. Voi ce ziceti: persoanele fizice autorizate trebuie sa o depuna sau nu? Mai am in vedere doua lucruri: practic declaratia respectiva imi impune sa declar aceleasi sume pentru care am termen pe 15 mai, pana pe 25 februarie (si aici m-a contrazis tipa, cica 29 ;) ), si in plus in unele orase (ex. Buzau) opinia este ca numai societatile comerciale trebuie sa depuna 392.

Astept cu interes opiniile voastre! :D
Ultima modificare: Miercuri, 19 Martie 2008
ContSters20980, utilizator
decl 392 se depune
- de catre persoana impozabila inreg in scopuri de TVA cf art. 153 din Codul Fiscal daca are CA mai mica de 10.000 euro . Prin pers impozabila se intelege si persoana fizica autorizata (art. 125 1 definitia de la punctul 18 coroborat cu art. 127 alin (1) din Codul Fiscal sau:
- de catre pers impoz neinregistrata in scopuri de TVA cu CA intre 10.000 EUR si 35.000 EUR.

deci trebuie sa fie depusa si de PFA-uri

Alte discuții în legătură

Pfa depasire plafon tva coltex coltex Buna dimineata! Varog sa ma lamuriti cu o problema; Daca un PFA a taiat o factura pe luna Decembrie 2009 si a incasat-o in luna ianuarie, eu contabilizez ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392 Anamaria Gutiu Anamaria Gutiu Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?! (vezi toată discuția)
Lamuriri declaratia 392 gabrielnicu15 gabrielnicu15 Referitor la decl. 392, dc in cifra de afaceri nu se include vanzarea de active, care este in jurnalul de vanzari, la sectiunea livrari se include aceasta ... (vezi toată discuția)