avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1359 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals?

daca lucrez intr-o institutie si ca angajat semnez cu acordul clientului pe un borderou intern in locul clientului pentru un act oficial adus de client si semnat de EL(borderoul nu este un act oficial,este o evidenta interna) si alti colegi,chiar si seful a facut asta,dar un coleg rau intentionat face sesizare angajatorului impotriva mea.Clientul nu a facut cerere scrisa impotriva mea.ANGAJATORUL poate face plangere la politie sa-mi faca dosar penal ca nu este semnatura clientului.
Daca nu exista plangere din partea clientului semnata impotriva mea,ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:35, 24 Decembrie 2010
S-ar putea sa nu existe consecinte,desi semnatura falsa exista.
daca este vorba de o simpla evidenta atunci nu are vreo importanta dupa parerea mea ca dumneavoastra ati semnat in locul clientului. Oricum, asa cum a spus cineva mai sus, daca ati avut acordul clientului, erati un mandatar (aveati procura verbala mai pe romaneste sa semnati in locul lui). Nu ar trebui sa intampinati nicio problema.
Posibil sunt doar niste rautati intre colegi la serviciu.
Mihaela88 a scris:

daca este vorba de o simpla evidenta atunci nu are vreo importanta dupa parerea mea ca dumneavoastra ati semnat in locul clientului. Oricum, asa cum a spus cineva mai sus, daca ati avut acordul clientului, erati un mandatar (aveati procura verbala mai pe romaneste sa semnati in locul lui). Nu ar trebui sa intampinati nicio problema.
Posibil sunt doar niste rautati intre colegi la serviciu.



Semnaturanu apartine titularului,fapta exista,desi consecintele juridice sunt infime.
Aceasta nu inseamna chiar lipsa de culpa,dar poate insemna o NUP, cu amenda procurorului.
Ultima modificare: Vineri, 24 Decembrie 2010
Radu Gabrian, Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune alonso_first_one alonso_first_one Daca un angajator a semnat in locul unui angajat pe contractul de munca sau pe actul aditional contractului de munca,ce sanctiune i se poate da si cum as putea ... (vezi toată discuția)
Lipsa prejudiciu anjinsan anjinsan Buna Ziua, Administratorul unei societati de colectare fier vechi este acuzat ca a semnat in locul unui beneficiar o adeverinta din care rezulta ca acesta a ... (vezi toată discuția)
Falsificare semnatura elnyy elnyy Sotul meu a facut un imprumut foarte mare la o banca fara stirea mea, iar pentru a i se acorda acel imprumut avea nevoie de aprobarea si semnatura mea. Prin ... (vezi toată discuția)