Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar militar de invaliditate gradul 3 - pot sa ma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar militar de invaliditate gradul 3 - pot sa ma angajez?

sint pensionar militar gradul 3: firma la care m-as putea angaja(chiar azi am fost acceptat in urma interviului) nu incheie contract de munca pt jumatate de norma,doar pt 8ore;ce pot face in acest caz? sau mai precis cum se intelege gradul 3 de invaliditate cu drept de munca?; va multumesc anticipat si sarbatori fericite!
Legea 263/2010 Art.114(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze
f) pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul III, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I sau II, depasind jumatate din programul normal de lucru al locului de munca respectiv

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;

II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct. I;
1. In continuare Legea 263/2010 spune:

Art. 115
In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
2. Asadar daca veti incheia un CIM cu 8 ore pe zi trebuie sa mergeti la Casa de Pensii si sa faceti o cerere de suspendare a pensiei pe perioada cat aveti CIM cu 8 ore pe zi.
3. Poate convingeti pe angajator sa schimbe durata muncii, din CIM, in 4 ore pe zi iar dvs. sa lucrati, in realitate, 8 ore pe zi.