Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gr III si salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gr III si salariu

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de pensie si dreptul de a ma angaja cu contract de munca, CIM. Am gradul III de invaliditate, adica drept de munca 4ore. totodata doresc sa ma si angajez, in momentul in care voi avea aceasta ocazie. Ce se intampla in situatia in care ma angajez cu 8 ore? Mi se poate incheia contract de munca cu 8ore? As prefera contractul de 8ore, in locul pensiei, deoarece salariul este mai mare decat pensia.
Legea 263/2010

ART. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:

f) pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul III, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I sau II, depasind jumatate din programul normal de lucru al locului de munca respectiv;

ART. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.

II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct.I;

Daca va incadrati cu program de 8 ore veti cere suspendarea platii pensiei de invaliditate.
Va multumesc mult pt raspuns. Deci, trebuie sa anunt printr-o cerere si se va suspenda plata pensiei. Se suspenda pe o perioada nedeterminata? Privind situatia pe termen lung, mai departe, peste cativa ani, pot cere revenirea la pensie?
Puteti sa suspendati pe ce durata doriti dvs ...

"In sistemul public de pensii, reluarea plăţii pensiei se face, la cerere, după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care a fost înlăturată cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea plăţii pensiei, dacă cererea a fost depusă în termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendării a fost înlăturată;

b) începând cu luna următoare celei în care a fost depusă cererea, dacă depunerea acesteia s-a făcut după expirarea termenului prevăzut la lit. a);....."
(art.115 din Legea 263/2010)

Suspendarea plăţii pensiei, la cererea pensionarului, se face începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată cererea.
Legea 263/2010

ART. 115
In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);