Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... casco fara cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

casco fara cauciucuri de iarna

Buna Ziua!

joi pe 23.12 seara cand am iesit din parcare din fata blocului
cu masina
am indoit si zgariat putin aripa unui matiz parcat langa mine

m-am inteles cu proprietarul sa ne ducem miercuri 28.12 sa o repar pe casco al meu

am auzit ca ar fi aparut in noiembrie un oug care
interzice repararea pe casco daca nu ai cauciucuri de iarna.
este adevarat?

In cat timp trebuie sa merg la asigurari de la producerea evenimentului?
Este tarziu ca ma duc peste o saptamana?

contractul de casco a inceput pe 15 aprilie 2010 si expira pe 15 apr 2011

Multumesc anticipat!
Nu cunosc despre o asemenea prevedere.
in cel mai scurt timp posibil ar trebui sa mergeti la compania de asigurari.
hai sa fim seriosi.
chiar daca ar fi asa ,ce v-ar impiedica pe dvs sa rugati un prieten sa va imprumute cauciucuri de iarna o zi, doua pana se fac fotografii de catre cei de la asigurari ?
Dvs. ati semnat un contract in momentul in care ati incheiat asigurarea casco, in care cu siguranta nu exista aceasta clauza legata de cauciucuri de iarna. Evident cei de la firma de casco nu pot refuza despagubirea, pt. ca altfel ar incalca o clauza contractuala. Succes!
Verificati daca in contractul Casco exista o asemenea prevedere