avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... casco fara cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

casco fara cauciucuri de iarna

Buna Ziua!

joi pe 23.12 seara cand am iesit din parcare din fata blocului
cu masina
am indoit si zgariat putin aripa unui matiz parcat langa mine


m-am inteles cu proprietarul sa ne ducem miercuri 28.12 sa o repar pe casco al meu

am auzit ca ar fi aparut in noiembrie un oug care
interzice repararea pe casco daca nu ai cauciucuri de iarna.
este adevarat?


In cat timp trebuie sa merg la asigurari de la producerea evenimentului?
Este tarziu ca ma duc peste o saptamana?


contractul de casco a inceput pe 15 aprilie 2010 si expira pe 15 apr 2011

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 21:19, 28 Decembrie 2010
Nu cunosc despre o asemenea prevedere.
in cel mai scurt timp posibil ar trebui sa mergeti la compania de asigurari.
hai sa fim seriosi.
chiar daca ar fi asa ,ce v-ar impiedica pe dvs sa rugati un prieten sa va imprumute cauciucuri de iarna o zi, doua pana se fac fotografii de catre cei de la asigurari ?
Dvs. ati semnat un contract in momentul in care ati incheiat asigurarea casco, in care cu siguranta nu exista aceasta clauza legata de cauciucuri de iarna. Evident cei de la firma de casco nu pot refuza despagubirea, pt. ca altfel ar incalca o clauza contractuala. Succes!
Verificati daca in contractul Casco exista o asemenea prevedere

Alte discuții în legătură

Rca-culpa comuna? dodo2009 dodo2009 Buna seara, Va rog sa-mi spuneti daca firma de asigurari procedeaza corect si ce pot sa fac eu sa ma apar. Iata situatia: pe 29.12.2010 eram parcat jumatate ... (vezi toată discuția)
Am gasit masina lovita in fata casei, cum procedez? cata-bog cata-bog Buna ziua. Mi-am gasit masina ce era parcata in fata casei, lovita si zgariata. Nu stiu cine a lovit-o deci nu o pot repara pe asigurarea vinovatului. Eu am ... (vezi toată discuția)
Paguba accident masina/bicicleta b.selaru b.selaru Buna seara, as dori sa va adresez si eu o intrebare legata de demersul unui proces de constatare amiabila in caz de accident. In Noiembrie 2016 am zgariat din ... (vezi toată discuția)