Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O sera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O sera

O sera (unde se vor planta flori) are caracterul unei constructii temporare sau permanente? va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Depinde din ce materiale o faceti.
Cred ca intra in categoria constructiilor provizorii, avand caracter temporar (perioada in care se cultiva), urmand ca, dupa recoltare sau o anumita perioada de timp, sa o desfiintati si sa infiintati o alta cultura, intr-un alt loc. Daca o construiti cu fundatie si instalatii, cred ca va capata caracter permanent. Va intereseaza daca va trebuie autorizatie de constructie? Chiar si pentru constructiile cu caracter temporar se emite autorizatie de constructie.
Va multumesc pentru raspunsuri. In legatura cu autorizatia m-am lamurit dar, problema e in felul urmator, e vorba de un proiect pentru a accesa fonduri europene, am facut toata documentatia, autorizatii.....si tot ce trebuie, iar acum imi respinge proiectul pe motiv ca eu am un contract de comodat cu proprietarul terenului si.......nu e bine, trebuie sa fiu proprietar pe teren pentru ca, constructia unei sere....care este o constructie permanenta........asa prevede legea, sa fi proprietar pe terenul respectiv. Sera e construita din cadre metalice si sticla (geam), iar ca si fundatie....sunt niste piloni (ciocane parca le zice) din beton, care intra in pamant. Mie asta nu imi este clar.....daca fundatia nu e continua, are doar acei piloni, intra la constructii permanente sau provizorie (temporara)? va multumesc.
are caracterul unei constructii permanente.
ok, va multumesc pentru raspuns. Puteti va rog sa-mi dati si un temei legal, asa mai detaliat....pe intelesul tuturor?