avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cum pot deveni jurist?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cum pot deveni jurist?

BUNA ZIUA. AM TERMINAT FACULTATEA DE DREPT ACUM VREO 5 ANI.SI SUNT LICENTIAT IN STUDII JURIDICE. VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE CUM AS PUTEA DEVENI JURIST , SI PASII PE CARE TREBUI SA-I URMEZ. IN PREZENT LUCREZ IN ADMINISTRATIE PUBLICA SI AM VARSTA DE 40 DE ANI. MULTUMESC ANTICIPAT.
in primul rand trebuie sa va angajati pe un post de jurist, eventual prin concurs.Dupa ce ati ocupat postul respectiv , va inscrieit in colegiul juristilor din localitatea respectiva, va platiti cotele , si GATA!
Prin simplul fapt ca sunteti licentiat in drept, aveti calitatea de jurist , doar ca mai trebuie si sa profesati.
MULTUMESC FRUMOS . LA MULTI ANI. UN AN NOU FERICIT.
cu multa placere .
La fel si dvs. si mult noroc in meseria la care vreti sa accedeti .
Cum vi s-a spus si mai sus, prin simplul fapt ca detineti o diploma in domeniu, sunteti jurist, numai ca momentan nu profesati in domeniu. Puteti sa va angajati fie prin concurs, in administratia publica, fie prin interviu, la o societate comerciala. Inscrierea in colegiul consilierilor juridici nu este obligatorie.
Jurist TM a scris:

Cum vi s-a spus si mai sus, prin simplul fapt ca detineti o diploma in domeniu, sunteti jurist, numai ca momentan nu profesati in domeniu. Puteti sa va angajati fie prin concurs, in administratia publica, fie prin interviu, la o societate comerciala. Inscrierea in colegiul consilierilor juridici nu este obligatorie.



sa inteleg ca tu profesezi si nu esti inscris in colegiu?

La instanta cum procedezi?
Nu te intreaba de legitimatia de jurist?

Alte discuții în legătură

Cum se ajunge consilier juridic? claudia elena claudia elena Buna ziua....Fiti draguti in anul 2007 am terminat facultatea si am dat si licenta in acelasi an....Pana in prezent nu am profesat ca nimic....Vroiam sa va ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic definitiv stoianminodora stoianminodora Am absolvit facultatea de Drept si am fost angajata la o societate de contabilitate in functia de consilier juridic. In prezent sunt asociata la o alta ... (vezi toată discuția)
- este obligatorie înscrierea în colegiul consilierilor juridici ... oanaportar oanaportar - Este obligatorie înscrierea în colegiul consilierilor juridici ? Bună ziua ! Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarea ... (vezi toată discuția)