Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DEPUNERE PLANGERE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DEPUNERE PLANGERE

Baiatul meu a fost la un majorat intr-un sat. Acolo l-a injurat pe unul dintre cei prezenti. Un prieten de-al celui injurat i-a dat un pumn in mandibla. S-a continuat cu amenintari din ambele parti. Mai tarziu cel care l-a lovit impreuna cu mai multi baieti din sat l-au batut pe baiatul meu si i-au rupt piciorul. Baiatul meu are un martor. Precizez ca baiatul meu nu a facut uz de violenta deloc.

In cat timp se poate depune plangere?
Ma puteti sfatui asupra cursului lucrurilor daca ar depune plangere?

Se poate ca lucrurile sa se intoarca impotriva fiului meu daca depune plangere avand in vedere ca el a injurat primul?
mariuscrisan, utilizator
In 60 de zile va depune plangere penala prealabila ce va fi insotita de certificatul medico legal si proba cu martori.
Succes!
Sa faca rost de certificat medico-legal si sa faca plangere la politie. Se poate considera provocare, faptul ca l-a injurat, dar cel mult agresorul va beneficia de circumstante atenuante.
In termen de 2 luni de la cunoasterea faptuitorului ,trebuie depusa plangere penala pentru lovire si alte violente la postul depolitie sau la parchetul competent teritorial.
Trebuie scos certificat medico-legal,care va concluziona asupra numarului de zile de ingrijiri medicale de care are nevoie pentru refacere fiul dvs.
Acest numar de zile este cel care determina stabilirea incadrarii juridice a faptei.
Se pot solicita in afara pretentiilor civile(transport,medicatie,refacere,alte cheltuieli) si daune morale.
Pastrati toate documentele care privesc efectuarea cheltuielilor(bonuri,chitante,facturi,retete,etc
Este necesar ca fiul dvs. sa se deplaseze la Serviciul de Medicina Legala pentru obtinerea unui certificat medico-legal prin care sa se constate leziunile suferite rezultate de pe urma loviturilor primite , precum si nr. de zile de ingrijiri medicale necesare vindecarii acestora.
In functie de nr. de zile de ingrijiri medicale se va face si incadrarea faptei, respectiv de la 1- 20 de zile lovire si alte violente, de la 21-60 zile vatamare corporala, de la 61 de zile in sus -vatamare corporala grava.
Apoi, plangerea se depune fie la politie, fie la parchetul careia i-ar reveni competenta sa judece cauze in fond, in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului/lor.
De asemenea, fiul dvs. se poate constitui parte civila in procesul penal impotriva agresorilor, pana la citirea actului de sesizare atat cu despagubiri materiale cat si cu despagubiri morale.
Consultati avocat.
Am fost la medicina legala. Leziunile necesita 25-30 de zile de ingrijiri medicale.