Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deductibilitate de taxe in caz de sponsorizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deductibilitate de taxe in caz de sponsorizare

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: firma la care lucrez a facut o sponsorizare. As vrea sa stiu care este regimul acestei sponsorizari din punct de vedre al deductibilitatii de taxe (impozit pe profit). Va multumesc.
art 21
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:

1. 3 la mie din cifra de afaceri;

2. 20% din impozitul pe profit datorat.

norme :
Contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, [...] scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, dacă aceste cheltuieli însumate îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute de art. 21 alin. (4) lit. p) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Cheltuiala cu sponsorizarea este nedeductibila, dar se scade din impozitul pe profit datorat in limitele de mai sus .
De retinut ca suma se poate scadea doar din impozitul pe profit iesit din calcul, nu si din impozitul minim (cel care era in vigoare pana la 01.10.2010 ).