Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... competenta divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

competenta divort

Regulamentul CE n.2201/2003 art.3, alin.1 lett. a), pct.3 reglementeaza competenta instantelor de judecata in materie de divort in functie de domiciliul paratului. Avand in vedere urmatoarea speta: cetatean egiptean casatorit cu o romanca, locul casatoriei Milano, concetateana noastra s-a mutat in Romania unde si-a stabilit domiciliul - considerati ca aplicand reglementarea sus amintita sunt competente instantele din Romania? Eu cred ca da insa am dubii cu privire la necesitatea transcrierii casatoriei in Romania. Va rog daca ati avut experiente asemanatoare sa ma indrumati cu privire la transcriere: unde se face, cine o poate face, cat dureaza, este necesara prezenta ambilor soti??? Va multumesc.
Transcrierea / Inscrierea actelor de stare civila
Actele de stare civila ale cetatenilor romani (certificat de nastere, casatorie, deces) intocmite in strainatate au putere doveditoare in Romania numai daca sunt transcrise in registrele de stare civila romane.
Prin Legea nr. 94 din 5 aprilie 2004, din necesitatea simplificarii procedurilor actelor de stare civila pentru toti cetatenii romani aflati in strainatate, indiferent daca acestia au domiciliul in tara sau in strainatate, au fost introduse prevederile art. 42 alin. (2), potrivit carora:
„Cetatenii romani aflati in strainatate pot solicita inscrierea in regsitrele de stare civila romane, de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de cariera ale Romaniei, a certificatelor de stare civila eliberate de autoritatile straine, care ii privesc, in cazul in care inregistrarea actului sau faptului de stare civila a fost facuta in prealabil la autoritatea din statul in care acestia se afla.”
De asemenea, transcrierea actelor poate fi realizata si:
- personal de catre persoanele interesate, cu ocazia deplasarii in Romania;
- prin intermediul unui mandatar.
In aceste situatii, cererea de transcriere a nasterilor se depune la Primaria din Romania unde are domiciliul parintele roman sau Primaria sectorului 1 al Municipiului Bucuresti daca copilul a implinit 18 ani si doreste sa solutioneze singur problema. Transcrierea casatoriilor se solicita Primariei localitatii in raza careia are domiciliul cetateanul roman. Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate depun cererea de transcriere a nasterii sau casatoriei la Primaria ultimului domiciliu din Romania sau la Primaria Sectorului 1, daca nu au avut domiciliul in tara.
Pentru a efectua transcrierea / inscrierea certificatelor de nastere / casatorie / deces la misiunea diplomatica sau oficiul consular din tara unde a fost facuta inregistrarea in prealabil, este OBLIGATORIU ca solicitantul sa prezinte documente romanesti de identitate valabile (pasaport / buletin / carte de identitate).
[ link extern ]
L.C.