avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere inainte de a naste cu 3 luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere inainte de a naste cu 3 luni

Buna ziua! am si eu o problema. au dreptul sa ma concedieze inainte de a naste cu 3 luni, avand totodata si dreptul la concediu de la 1 ianuarie?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 16:15, 28 Decembrie 2010
Stiu, dar o reorganizare judiciara pentru o concediere individuala mai rar, la societati mici foarte mici.
Acum am presupus ( fata temei) ca este angajata la o societate ceva mai mare.
Atata timp cat legea nu face nicio distinctie nu cred ca este cazul sa interpretam altfel prevederile legii ...

Reorganziarea judiciarea se poate face atat la societtaile mici, cat si la cele mari
Nu am facut distinctie am omis din explicatie :sorry:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reduceri posturi Stefania26 Stefania26 Buna ziua , Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune foarte importanta pt mine... In 26 Ian am instiintat firma ca sunt insarcinata in 5 saptamani ,iar pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal POPMARIA10_M POPMARIA10_M daca sunt in concediu prenatal ,si la locul de munca se fac concedieri si se organizeaza un examen.Eu daca nu m-a prezint la examen ,m-a pot concedia? va ... (vezi toată discuția)
Instiintare angajator despre sarcina - cand acesta se afla in plin proces de reorganizare Hellene04 Hellene04 sunt in a doua luna de sarcina, am fost in concediu medical, urmeaza sa merg din nou la servici. dar.....in perioada asta se face reorganizarea (sunt bugetar) ... (vezi toată discuția)