Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se introduce 3%
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se introduce 3%

"Microintreprinderile a caror cifra de afaceri reprezinta echivalentul sumei de pana la 100.000 de euro pentru anul precedent si care au pana la 9 salariati vor putea opta, incepand cu 2011, intre plata unui impozit pe profit de 16% si plata unei taxe de 3% din venituri.

Potrivit ministrului Finantelor, nu vor avea posibilitatea sa opteze intre ce doua posibilitati de plata microintreprinderile care obtin venituri din activitati bancare, asigurari, jocuri de noroc, consultanta si management. "

consultanta si management presupune si prestariile de servicii OPERATIONALE sau face referire strict la consultanta :PLANIFICARE strategica?
Chiar daca aveti in codul CAEN si consultanta si doriti sa optati pentru incadrarea la 3% important este ca in anul 2011 activitatea de consultanta sa fie sub 50%. Cu alte cuvinte, este important contractele incheiate cu partenerii Dvs. Este bine ca acestea sa aiba ca obiect de activitate "prestari servicii" si nu "consultanta".
lumi71 a scris:

Chiar daca aveti in codul CAEN si consultanta si doriti sa optati pentru incadrarea la 3% important este ca in anul 2011 activitatea de consultanta sa fie sub 50%. Cu alte cuvinte, este important contractele incheiate cu partenerii Dvs. Este bine ca acestea sa aiba ca obiect de activitate "prestari servicii" si nu "consultanta".

nu am gasit plafonul pana la 50% am citit modificarile dvs. unde le ati citit?