avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se introduce 3%
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se introduce 3%

"Microintreprinderile a caror cifra de afaceri reprezinta echivalentul sumei de pana la 100.000 de euro pentru anul precedent si care au pana la 9 salariati vor putea opta, incepand cu 2011, intre plata unui impozit pe profit de 16% si plata unei taxe de 3% din venituri.

Potrivit ministrului Finantelor, nu vor avea posibilitatea sa opteze intre ce doua posibilitati de plata microintreprinderile care obtin venituri din activitati bancare, asigurari, jocuri de noroc, consultanta si management. "

consultanta si management presupune si prestariile de servicii OPERATIONALE sau face referire strict la consultanta :PLANIFICARE strategica?
Cel mai recent răspuns: iubestedariarta , utilizator 17:01, 6 Ianuarie 2011
Chiar daca aveti in codul CAEN si consultanta si doriti sa optati pentru incadrarea la 3% important este ca in anul 2011 activitatea de consultanta sa fie sub 50%. Cu alte cuvinte, este important contractele incheiate cu partenerii Dvs. Este bine ca acestea sa aiba ca obiect de activitate "prestari servicii" si nu "consultanta".
lumi71 a scris:

Chiar daca aveti in codul CAEN si consultanta si doriti sa optati pentru incadrarea la 3% important este ca in anul 2011 activitatea de consultanta sa fie sub 50%. Cu alte cuvinte, este important contractele incheiate cu partenerii Dvs. Este bine ca acestea sa aiba ca obiect de activitate "prestari servicii" si nu "consultanta".


nu am gasit plafonul pana la 50% am citit modificarile dvs. unde le ati citit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa redevin microintreprindere? Bibike Bibike Buna ziua, Am fost microintreprindere timp de 3 ani. Pentru ca nu am mai avut salariati, din 2007 am devenit din oficiu IMM, respectiv platitoare pe impozit ... (vezi toată discuția)
Venituri din consultanta si management Amalia73 Amalia73 Buna seara. As dori sa stiu 1- in ce constau activitatile de consultanta si management (coduri CAEN?) care potrivit reglementarii din Cod Fiscal de la 1 ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit -microintreprinderi 2011 ! 1horace 1horace sint o firma prestatoare de servicii ,infintata in 28 nov 2010.In nov si dec.s-au facturat 5000 eur ,in ian 2011 am facut doua carti de munca (eram in ... (vezi toată discuția)