avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj pentru absolventi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj pentru absolventi

spuneti ca indemnizatia de somaj pentru absolventi va fi inghetata la 300 , dar nu s a taiat 15%?, e 255 de ceva timp, lamuriti-ma si pe mine va rog. multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:02, 28 Decembrie 2010
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 40.
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) -absolventi de invatamant- pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare la data stabilirii acesteia.

2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
3. Cine v-a spus de "inghetarea" acestei indemnizatii la 300 lei?
am primit d la avocatnet.ro un mail care suna exact asa : "Indemnizatia de somaj scade din 2011, iar somerii care refuza un loc de munca nu vor mai beneficia de ea"

iar undeva in josul paginii citez : " iar indemnizatia de somaj la absolventi va fi inghetata la 300 lei, concomitent cu cresterea numarului de persoane estimat ca vor incasa ajutoare de somaj."
1. Cred ca va referiti la articolul scris de Anca Dumitrescu (v. link-ul de mai jos):
www.avocatnet.ro/content/art...
2. Banuiesc ca autoarea a citat de undeva si ca acest citat se referea la faptul ca indemnizatia de somaj pentru absolventi, stabilita inainte de 01.01.2011, nu se va majora si ea (de la 300 lei la 335 lei) datorita majorarii salariului minim pe economie (de la 600 lei la 670 lei).
Ultima modificare: Marți, 28 Decembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
pai si nu am inteles, se modifica sau nu indemnizatia pt absolventi, eu am 255 acum. va multumesc pt raspunsuri
1. OUG 108/2010, care modifica Legea 76/2002 si intra in vigoare la 01.01.2011, spune:

Art. II

(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept .

2. Asadar dvs. vi se va mentine cuantumul indemnizatiei aflat in plata la 01.01.2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantumul indemnizatiei de somaj kallima kallima Buna ziua, Am sa incep prin a va explica situatia-am absolvit facultatea in septembrie 2010, am depus actele necesare pentru somaj in octombrie 2010, iar de ... (vezi toată discuția)
Diminuare indemnizatie somaj ika ika Buna seara, Sunt somer- absolvent studii superioare.In luna octombrie am primit suma de 264 lei, in nov. am prit 255 lei.Stie cineva de ce aceasta ... (vezi toată discuția)
Modificarea modului de calcul a indemnizatiei de somaj incepand cu 1 ian. 2011 1603 1603 \"Potrivit Mediafax incepand cu 1 ian 2011 Indemnizatia medie de somaj platita de stat anul viitor va avea o valoare cu 10% mai mica fata de acest an, in ... (vezi toată discuția)