Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei de somaj

Buna ziua,

Am sa incep prin a va explica situatia-am absolvit facultatea in septembrie 2010, am depus actele necesare pentru somaj in octombrie 2010, iar de la 30 noiembrie am primit acel carnet de somer. Ajutorul de somaj pe luna decembrie 2010 l-am primit in ianuarie 2011, cuantumul fiind de 255 RON. La 1 ianuarie 2011 s-a dat acea ordonanta de urgenta prin care cuantumul se calculeaza in functie de indicatorul de referinta de 500 RON, dar in acelasi timp nu s-a mai redus somajul cu 15%. Cert e ca in luna februarie 2011 am primit 300 RON insemnand somajul pe luna ianuarie 2011. Problema e ca in luna martie 2011 am primit doar 250 RON si nu pot sa inteleg motivul. De ce mi-au micsorat cuantumul incepand cu luna februarie? Au acest drept? Si daca nu au acest drept, pot depune o reclamatie la OPC? Sau o plangere penala? Ce ma sfatuiti?
Va multumesc si astept cu interes raspunsul Dvs.
1. La data cand ati intrat in somaj (oct.2010) indemnizatia de somaj era de 50% din salariul minim pe economie (600x50%=300 lei).
2. Legea 118/2010 a redus indemnizatia de somaj cu 15% pena la 31.12.2010 (300-300x15%=255 lei).
3. OUG 108/2010 a modificat art.40 din Legea 76/2002 si indemnizatia de somaj este, de la 01.01.2011, de 50% din indicatorul social de referinta (500x50%=250 lei).
4. Se pare ca in pentru luna ianuarie 2011 ati primit mai mult decat spunea legea (adica ati primit 300 lei in loc de 250 lei).
5. Ce s-a intamplat nu este o infractiune, deci nu puteti face o plangere penala iar OPC nu are legatura cu indemnizatia de somaj.
6. Daca credeti ca nu s-a procedat legal cereti explicatii la AJOFM apoi puteti face o sesizare la ANOFM si daca raspunsul nu va convine puteti actiona in judecata AJOFM la Tribunal.
Va multumesc pentru raspunsul prompt!
Totusi as mai avea o intrebare:">. Referitor la aceste pervederi:"Reproducem mai jos prevederile art. III, IV si V din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 144/2005.
"ART. III
(1) Persoanele care solicita dreptul la indemnizatie de somaj inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul, pe durata si in conditiile stabilite de prevederile legale in vigoare la data solicitarii dreptului.
(2) In aceleasi conditii beneficiaza persoanele prevazute la alin. (1) de drepturile care le- au fost suspendate inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta si care au fost repuse in plata dupa aceasta data."
Sa ma scuzati si sa ma corectati daca gresesc, dar eu inteleg din aceste prevederi ale ordonantei ca aveam dreptul la cuantumul stabilit inainte de data intrarii in vigoare a noii legi. Ma puteti lamuri?
Va multumesc inca o data si ma scuzati ca va tot stresez.
OUG 144 este din octombrie 2005 ori dvs. ati intrat in somaj in 2010 (!?) si vi s-a aplicat Legea 76/2002 cu toate modificarile ei (inclusiv cu prevederile OUG 144/2005).
Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns.
:)
Am dat copy-paste gresit. M-am uitat din nou peste modificarile legii 76/2002 conform ordonantei de urgenta nr. 108/2010 si...am dat peste acelasi articol:
In temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata, Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I
Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 103 din 6 februarie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:(...)............
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept.
Art. III
(1) Prevederile art. I si II se aplica de la data de 1 ianuarie 2011.
(2) Pana la data prevazuta la alin. (1), Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale va modifica in mod corespunzator actele normative elaborate in vederea aplicarii Legii nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, si le va supune spre aprobare Guvernului dupa aceasta data.

Deci prevederile articolului de care vorbeam exista si in aceasta ordonanta de urgenta. Asadar, tot nelamurita sunt.:">.