Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... somatie de plata si titlu executoriu plata impozit ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

somatie de plata si titlu executoriu plata impozit venit global si majorari

In dec 2007 am primit somatie de plata si titlu executoriu pentru plata sumelor prevazute in deciziile de impunere (?) si deciziile de calcul accesorii, restante din 2003. Am contestat in instanta executarea si titlul executoriu si am solicitat anularea si pana la solutionare suspendarea executarii) pe motiv ca acestea nu mi-au fost comunicate. Si chiar nu am primit nici o decizie din cele mentionate in titlul executoriu. (pe la mijlocul anului 2006 mi-am schimbat si domiciliul). Dupa introducerea contestatiei am achitat sumele din deciziile de impunere si urmeaza sa prezint instantei copie de pe chitante, insa vreau sa mentin contestatia cu privire la majorarile de intarziere. Dosarul a ajuns la Sectia Civila (?) AFP-ul a depus intampinare si a solicitat:
1. respingerea contest.ca inadmisibila pe motiv ca titlul executoriu trebuia contestat pe cale de contencios administrativ (or, daca eu nu am primit deciziile de impunere, cum as fi putut sa le contest pe contencios adm?)
2. respingerea contest.ca netemeinica pe motiv ca anularea actelor de executare nu poate fi analizata functie de comunicarea sau nu a titlurilor de creanta, ci de eventualele nereguli care tin doar de actele de executare sub aspectul formei
3. respingerea cererii de suspendare a executarii silite ca inadmisibila si nemotivata pe motiv ca Cpc prevede plata unei cautiuni pt a putea suspenda executarea si ca nu s-au adus argumente hotaratoare care sa justifice paguba iminenta ce s-ar putea produce.
In aceste conditii - (eu stiu clar ca nu au fost primite deciziile decat abia in dec 2007) am sanse sa nu mai platesc majorarile de intarziere? Ce ma sfatuiti sa raspund la intampinare?
Multumesc
inainte de a contesta in instanta deciziile trebuia sa face-ti o contestatie prealabila la AFP si prin aceea sa aratati motivele ptr care nu santeti de acord cu deciziile .
bobcat27ad a scris:

In dec 2007 am primit somatie de plata si titlu executoriu pentru plata sumelor prevazute in deciziile de impunere (?) si deciziile de calcul accesorii, restante din 2003. Am contestat in instanta executarea si titlul executoriu si am solicitat anularea si pana la solutionare suspendarea executarii) pe motiv ca acestea nu mi-au fost comunicate. Si chiar nu am primit nici o decizie din cele mentionate in titlul executoriu. (pe la mijlocul anului 2006 mi-am schimbat si domiciliul). Dupa introducerea contestatiei am achitat sumele din deciziile de impunere si urmeaza sa prezint instantei copie de pe chitante, insa vreau sa mentin contestatia cu privire la majorarile de intarziere. Dosarul a ajuns la Sectia Civila (?) AFP-ul a depus intampinare si a solicitat:
1. respingerea contest.ca inadmisibila pe motiv ca titlul executoriu trebuia contestat pe cale de contencios administrativ (or, daca eu nu am primit deciziile de impunere, cum as fi putut sa le contest pe contencios adm?)
2. respingerea contest.ca netemeinica pe motiv ca anularea actelor de executare nu poate fi analizata functie de comunicarea sau nu a titlurilor de creanta, ci de eventualele nereguli care tin doar de actele de executare sub aspectul formei
3. respingerea cererii de suspendare a executarii silite ca inadmisibila si nemotivata pe motiv ca Cpc prevede plata unei cautiuni pt a putea suspenda executarea si ca nu s-au adus argumente hotaratoare care sa justifice paguba iminenta ce s-ar putea produce.
In aceste conditii - (eu stiu clar ca nu au fost primite deciziile decat abia in dec 2007) am sanse sa nu mai platesc majorarile de intarziere? Ce ma sfatuiti sa raspund la intampinare?
Multumesc

Deci comform Codului de procedura fiscala art.168 prevede la pct. 3 urmatoarele:
"Contestaţia se introduce la instanţa judecătorească competentă şi se judecă în
procedură de urgenţă."

Totusi au trecut aproape 3 luni si nu s-a rezolvat??

La art 170 punct 3 tot din CPF. se specifica "Dacă admite contestaţia la executare, instanţa, după caz, poate dispune anularea actului de executare contestat sau îndreptarea acestuia, anularea ori încetarea executării
înseşi, anularea sau lămurirea titlului executoriu ori efectuarea actului de executare a cărui
îndeplinire a fost refuzată.

Deci prin plata dumneavoastra a-ti recunoscut debitul pe care il preciza titlul executoriu.
Majorarile de intarziere din cate inteleg nu le recunoasteti.
Atata timp cat ati recunoscut debitul care este din anul 2003, e normal ca sa recunoasteti si dobanzile aferente.

Nu inteleg ce ati precizat la pct, 1 respingerea contest.ca inadmisibila pe motiv ca titlul executoriu trebuia contestat pe cale de contencios administrativ ?

D-voastra nu ati contestat in termen de 15 zile la Judecatorie??? conform Codului de procedura fiscala.:-/

La pct. 2 adica :"respingerea contest.ca netemeinica pe motiv ca anularea actelor de executare nu poate fi analizata functie de comunicarea sau nu a titlurilor de creanta, ci de eventualele nereguli care tin doar de actele de executare sub aspectul formei.

Cam au dreptate. (Cei de la AFP trebuie sa dovedeasca cu acte, daca au fost sau nu au fost comunicate titlurile executorii anterioare, conform legislatiei. Codul procedura fiscala.)

Va sfatuiesc sa megeti la AFP, sa cereti o fisa pe platitor si sa verificati daca au fost stabilite corect., aceste dobanzi.
Calculul este urmatorul
impozitul (x ) nr. zile intarziere (x) cu procentul de 0.06 % pana la 01.01.2006 si 0.1 % dupa aceasta data
Daca aveti documente din care sa rezulte ca aceste dobanzi sunt calculate incorect, poate convingeti judecatorul sa va admita partial contestatia.

Nu stiu daca e corect, doar un avocat va poate consilia.
Vedeti legea Contenciosului administrativ.554 / 2004
ContSters42967, utilizator
eu am contestat somatia de plata si titlul executoriu pentru ca deciziile nu le-am primit ca sa le contest prin procedura prealabila
Multumesc pentru raspuns. Am achitat impozitele pentru ca sunt de buna credinta si pentru ca daca as fi primit la timp deciziile de impunere nu as fi ajuns in situatia de azi. De aceea nu vreau si nu mi se pare corect sa platesc majorarile.
Am cerut aici ajutorul pentru ca orice sfat e binevenit.