Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 189/ 2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 189/ 2000

Mama beneficiaza de prev art1 , alin c. din OG105/1999.. Acum am aflat ca si tatal meu (decedat )se incadreaza in prevederile aceluiasi artcol, independent de statutul de refugit al mamei mele. Intrebarea este ,daca mama mea, nerecasatorita dupa decesul sotului, mai poate beneficia suplimentar si de drepturile tatalui meu (art 1, alin c ) si in ce ar consta . Dar eu ,ca unic mostenitor??
Dvs. nu puteti beneficia de absolut nimic, art. 3 din Legea nr. 189/2000 se refera numai la sotul supravietuitor. In conditiile expuse mama dvs. nu poate beneficia de indemnizatie, intrucat tatal dvs. a decedat inainte de a obtine o hotarare emisa de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 189/2000.

Gabriela Pintea, Consilier juridic