avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 189/ 2000
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 189/ 2000

Mama beneficiaza de prev art1 , alin c. din OG105/1999.. Acum am aflat ca si tatal meu (decedat )se incadreaza in prevederile aceluiasi artcol, independent de statutul de refugit al mamei mele. Intrebarea este ,daca mama mea, nerecasatorita dupa decesul sotului, mai poate beneficia suplimentar si de drepturile tatalui meu (art 1, alin c ) si in ce ar consta . Dar eu ,ca unic mostenitor??
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:16, 29 Decembrie 2010
Dvs. nu puteti beneficia de absolut nimic, art. 3 din Legea nr. 189/2000 se refera numai la sotul supravietuitor. In conditiile expuse mama dvs. nu poate beneficia de indemnizatie, intrucat tatal dvs. a decedat inainte de a obtine o hotarare emisa de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 189/2000.

Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 189/2000- mostenitori fantaghiro fantaghiro Buna ziua, referitor la aceasta lege as vrea sa stiu urmatorul lucru; -daca tatal meu si mama mea beneficiaza fiecare in parte de drepturile aferente ... (vezi toată discuția)
Legea 189 danairimies73 danairimies73 Tatal meu a fost refugiat si avea anumite avantaje prin Legea 189.A decedat si as dori sa stiu daca mama mea(sotia lui) ar putea sa renunte la pensia ei si ... (vezi toată discuția)
Decretul 118/1990 MihaiBucur MihaiBucur [b]Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in ... (vezi toată discuția)