avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 189
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 189

Tatal meu a fost refugiat si avea anumite avantaje prin Legea 189.A decedat si as dori sa stiu daca mama mea(sotia lui) ar putea sa renunte la pensia ei si sa ramana cu cea a tatalui meu,respectiv ,a sotului ei.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: florisiris , utilizator 16:21, 27 Aprilie 2010
Din câte înţeleg tatăl dumneavoastră beneficia de dreturile stabilite de Legea nr. 189/2000, - în sensul că a beneficiat de indemnizaţia de 100 lei pentru fiecare an de deportare, de detentie, de stramutare in alte localitati, de munca fortata sau de evacuare din locuinta pe care o detinea.

Potrivit dispoziţiilor art. 3, din Legea 189/2000: "Sotul supravietuitor al celui decedat, din categoria persoanelor prevazute la art. 1 lit. a)-e) si g), va beneficia incepand cu data de intai a lunii urmatoare celei in care a fost depusa cererea, in conditiile prezentei ordonante, de o indemnizatie lunara de 100 lei neimpozabila, daca ulterior nu s-a recasatorit."

Privitor la posibilitatea mamei de a opta pentru o pensie de urmaş, lucrurile stau în felul următor:
- dacă tatăl a beneficiat şi de o pensie în sistemul public, mamei îi poate reveni 50% din cuantumul pensiei tatălui, dacă pensia dumneaei aflată în plată nu este mai mare decât jumătate din pensia tatălui.
La această jumătate sau la pensia proprie, după caz se poate adăuga, indemnizaţia lunară de 100 lei neimpozabilă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia primita conform legii nr. 189/2000 se indexeaza? neluvlad neluvlad Tatal meu este beneficiar al legii 189/2000 avand dreptul la o indemnizatie lunara de un anumit cuantum. Din momentul in care a intrat in acest drept aceasta ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 69/2015 si legea nr. 189/2000 Monicageorgescu Monicageorgescu Buna ziua, Sunt beneficiara legii 189 /2000 si doresc sa știu dacă beneficiez de legea 69 /2015 . Multumesc foarte mult. (vezi toată discuția)
Pensie de urmas mariaburete mariaburete buna seara!in urma cu cateva zile ,tatal meu a decedat .era pensionar de stat (942 lei)+o pensie pentru ca a fost deportat din bulgaria(340 lei).ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)