Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere magistratura oct-nov 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere magistratura oct-nov 2011

Dupa calendarul estimativ afisat de CSM examenul de admitere magistratura se va da in octombrie-noiembrie 2011. Problema este.... dupa ce coduri invatam ? #-oCodul civil si cel penal intra in vigoare la 1 octombrie 2011 in cf cu legile de punere in aplicare a acestor coduri. Daca nu mai schimba nimic ar trebui sa ne pregatim dupa noile coduri penal si civil. Dar ce facem cu procedura penala si civila? E cineva informat cu privire la acest coduri mai bine zis stie cineva daca au fost prezentate de guvern Parlamentului legile de punere in aplicare ?
asta chiar e un mister la cum si ce ritm voteaza parlamentarii.
Mister....
andymaurul, utilizator
:))...imaginati-va confuzia judecatorilor cand vor solutiona cauzele......#-o
Haos va fi si la recalcularea pedepselor celor condamnati definitiv....aplicarea legii penale mai favorabile...
Exista pe undeva (pe oriunde) proiectele de lege prin care se pun in aplicare noile coduri de procedura penala si civila ptr a vedea data de intrare in vigoare ? S-au nici macar nu vorbim de faza de proiect? Daca stie cineva....