Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG nr.123/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG nr.123/2010

Publicata in Monitorul Oficial nr.888/30.12.2010 , abroga de la 01.01.2011 Legea nr.130/1999 - republicata, cu exceptia articolelor 2-16 care se abroga de la 01.02.2011.
Stie careva care va fi procedura de ridicare a Carnetelor de munca de la ITM pt a fi inmanate salariatilor? Poate a intrebat cineva vreun inspector ITM..."dispar" inspectorii ITM, de la cine la vom ridica, de cand, etc?
mda, imi exprim si eu nedumeririrea #-o
daca tot au emis acest act de abrogare, puteau clarifica legal si ce acte raman de depus in ianuarie
Logic, se depun acte care privesc actiuni din dec 2010, dar alte acte/ decizii din 2011 chiar nu isi mai au rostul.
Nu inteleg de ce nu au facut precizari exacte...? De ce oare e asa greu sa faca treburile bine ? #-o

care va fi procedura de ridicare a Carnetelor de munca de la ITM pt a fi inmanate salariatilor?

fiecare firma va primi un "numar de ordine", adica o data la care sa vina sa ridice cartile de munca; se va incheia un proces verbal tip de predare primire intre ITm si firma.
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
procesul de eliberare a cartilor de munca nu se face de azi pe maine ci va dura destul de mult timp, asa ca nu disperati, va exista o procedura de eliberare mai mult ca sigur iar inspectorii de munca nu vor "disparea". si chiar daca ar fi preluati toti la compartimentul de control ar ramane macar o persoana care sa gestioneze arhiva, in situatia in care aceasta nu va fi preluata de alta institutie.
deocamdata suntem in luna ianuarie, inca se preiau acte aferente anului 2010, deci sa nu ne grabim sa tragem concluzii. rabdare, putintica rabdare!!
La documente utile am sa pun un comunicat de la ITM Buc., privind procedura de predarea carnetelor de munca
ok, astept.
:)