Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare cu uzfruct viager fara clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare cu uzfruct viager fara clauza de intretinere

Buna ziua! Suntem 2 copiii la parinti si acestia doresc sa faca un act de vanzare-cumparare pentru unul dintre ei cu uzufruct viager ,fara clauza de intretinere. Ce trebuie facut ,sa ne asiguram ca acest act nu poate fi anulat, de catre celalat copil si sa nu poata fi considerat donatie ascunsa? Unul din parinti are 68 de ani iar celalat 58. Totodata ,as dori sa stiu cine poate sa ma ajute, sa calculez o valuare actualizata a unor sume de bani pe care ,eu,viitorul cumparator i-a trimis parintilor de-a lungul timpului ,10 ani, si daca aceea suma actualizata plus diferenta poate fi considerat retroactiv in pretul de vanzare-cumparare al imobilului ? Va multumesc anticipat!
Cred ca trebuie sa mergeti sa vedeti ce anume din ceea ce ati povestit si din ceea ce a ramas nespus puteti folosi... Caci depinde, asa cum v-am mai spus in alt subiect, daca puteti demonstra acei bani si cum.
Apoi, inteleg ca dv. nu veti plati, efectiv, acel apartament. Ei bine, atunci e si mai rau, caci si daca ar fi fara uzufruct ar putea fi desfiintat actul de vanzare. Nu ar fi asa de usor pentru partea adversa ca pentru cazul cu uzufruct, dar tot s-ar putea desfiinta.
Un act e cu atat mai bun cu cat reflecta realitatea mai bine. Odata ce o persoana vrea sa faca un act care sa "ocoleasca" realitatea, atunci da pretexte partii interesate sa-l atace.
Un act care sa te puna la adapost nu e tocmai usurel de facut... Sunt calcule privitoare la mostenire, la bunuri etc. Se fac variante care sunt agreate sau nu si in functie de costuri, pe langa risc...
AVLIL a scris:

Cred ca trebuie sa mergeti sa vedeti ce anume din ceea ce ati povestit si din ceea ce a ramas nespus puteti folosi... Caci depinde, asa cum v-am mai spus in alt subiect, daca puteti demonstra acei bani si cum.
Apoi, inteleg ca dv. nu veti plati, efectiv, acel apartament. Ei bine, atunci e si mai rau, caci si daca ar fi fara uzufruct ar putea fi desfiintat actul de vanzare. Nu ar fi asa de usor pentru partea adversa ca pentru cazul cu uzufruct, dar tot s-ar putea desfiinta.
Un act e cu atat mai bun cu cat reflecta realitatea mai bine. Odata ce o persoana vrea sa faca un act care sa "ocoleasca" realitatea, atunci da pretexte partii interesate sa-l atace.
Un act care sa te puna la adapost nu e tocmai usurel de facut... Sunt calcule privitoare la mostenire, la bunuri etc. Se fac variante care sunt agreate sau nu si in functie de costuri, pe langa risc...

Eu doresc sa platesc pretul cerut de mama mea dar ideea era daca banii trimisi de-a lungul anilor,la o valoare actualizata, pot conta ca parte din plata si sa ramana sa mai platesc doar diferenta. Nu e vorba de niciun fel de ocolire a realitatii . Multumesc!
Da, se poate... dar depinde cum consemnati in actul de vanzare... Daca e consemnat suspicios ori neclar, e ca si cum n-ar fi si partea adversa ar putea darama prezumtia de plata a pretului, macar partial!
De aceea mi-a fost teama sa va spun ca se poate, pentru ca in proportie de 99% veti merge la un notar si veti face actul si nu va fi bun de nimic!
Actul acela nu stiu cat de realist va fi intocmit.
Daca in act se va scrie ca vanzartoarea plateste azi suma x si cumparatoarea o promeste... acest act ocoleste realitatea, caci parte din pret nu va fi platit la data respectiva.

Va fi usor de aratat ca banii trimisi timp de 10 ani au fost pentru intretinerea parintilor, obligatie civila perfecta sau imperfecta, dupa caz. Si puteati sa-i cereti partea celuilalt frate sau sora...
E greu sa fi trimis bani parintilor ca sa se intretina sia cum sa para ca e avans pret. E foarte greu! Si nici nu e 100% sigur acel act...
Da, se poate, cu mare grija si atentie.
AVLIL a scris:

Da, se poate... dar depinde cum consemnati in actul de vanzare... Daca e consemnat suspicios ori neclar, e ca si cum n-ar fi si partea adversa ar putea darama prezumtia de plata a pretului, macar partial!
De aceea mi-a fost teama sa va spun ca se poate, pentru ca in proportie de 99% veti merge la un notar si veti face actul si nu va fi bun de nimic!
Actul acela nu stiu cat de realist va fi intocmit.
Daca in act se va scrie ca vanzartoarea plateste azi suma x si cumparatoarea o promeste... acest act ocoleste realitatea, caci parte din pret nu va fi platit la data respectiva.

Va fi usor de aratat ca banii trimisi timp de 10 ani au fost pentru intretinerea parintilor, obligatie civila perfecta sau imperfecta, dupa caz. Si puteati sa-i cereti partea celuilalt frate sau sora...
E greu sa fi trimis bani parintilor ca sa se intretina sia cum sa para ca e avans pret. E foarte greu! Si nici nu e 100% sigur acel act...
Da, se poate, cu mare grija si atentie.
Deci dumneavoastra puteti face posibil redactarea unui asemenea act? Care ar fi sansele de castig ,in cazul chemarii in instanta de fratele meu ,pentru anularea actului ?
Eu una as opta totusi pentru un contract de intretinere care, fiind cu titlu oneros si caracter aleatoriu (in sensul ca valoarea prestatiilor uneia din partie este variabila in raport de durata vietii celeilate/celorlalte parti) nu poate fi considerat o liberalitate, astfel incat mostenitorii rezervatari nu pot cere reductiunea. Din acelasi motiv (oneros/aleatoriu) nu se aplica contractului de intretinere nici art 845 C. civ prin care se prezuma caracterul gratuit al instrainarii facute.
Prin contract poate fi rezervat un drept de abitatie viagera al parintilor asupra intregului sau a unei parti (camera cu acces la dependinte) din imobil sau chiar un drept de uzufruct.
Preambulul acestui contract ar putea sa cuprinda o referire la sumele deja primite de parinti sub o forma care sa explice motivul determinant al incheierii actului.
romascanu, moderator