avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA fac ajustare tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

fac ajustare tva?

am o cladire inreg.pe firma cu activitate de productie.A fost construita in anul 1997;de atunci si pina la data de 31.03.2009 am facut modernizari si a ajuns val. la 302.000 lei;(val.initiala 50.000 lei)Val.moderniz.din 2007 pina la data de 31.03.2009=167.000 lei;din 2010 si-a schimbat ob de activitate nu mai face activitati productive ci azil de batrini care prin efectul legii este scutit de tva.
trebuie sa fac ajustare tva daca am schimbat destinatia cladirii?
daca vind cladirea platesc tva?
multumesc anticipat de raspuns
maria
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 18:41, 4 Ianuarie 2011
trebuie sa ajustati taxa dedusa aferenta modernizarii in cazul in care s-a schimbat destinatia cladirii.
de asemenea, daca nu optati pentru taxarea operatiunii de vanzare a cladirii, trebuie sa ajustati taxa dedusa.
(eu am inteles ca data primei ocupari dupa modernizare a fost martie 2009, deci nu poate fi vorba de cladire noua, chiar daca modernizarea se ridica la mai mult de 50% din valoare)
multumesc mult de raspuns,
ajustarea tva la ce val se face?la val.de 302.000 lei,cit am acum sau la val modernizarilor dupa 2007?
maria
la valoarea modernizarilor.

modernizarile efectuate inainte de data aderarii - ajustare 60 luni
modernizari efectuate dupa data aderarii <20% - ajustare 60 luni
modernizari efectuate dupa data aderarii >20% - ajustare 20 ani

cititi cu atentie normele de aplicare ale art. 149 si 161 cod fiscal si aceasta circulara
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2011
jester, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajustare tva si/sau notificare chirie crinarug crinarug Am sa va rog sa-mi spuneti parerea Dvs. in urmatoarea problema: In 2006 societatea A (neplatitoare de TVA - deci nu s-a dedus TVA) cumpara teren cu imobil de ... (vezi toată discuția)
Calculez prorata florentyna florentyna in februarie 208 am vandut cladiri si terenuri din patrimoniu. in aceste cladiri si pe ac terenur imi desfasuram unul din obiectele mele de ... (vezi toată discuția)
Tva modernizare locuinta de serviciu administrator ionescus ionescus In anul 2007 societatea a cumparat un apartament care are destinatia locuinta de serviciu si care este pusa la dispozitie administratorului in baza unui ... (vezi toată discuția)