Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la Notariat, partaj cu credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la Notariat, partaj cu credit

1. A fost publicata legea privind divortul de comun acord la Notariat? Daca da, care este numarul acestei legi?
2. Sotia deschide actiunea de divort si mentioneaza in declaratie ca "nu se pune problema spatiului sau a bunurilor de impartit". Intrebarea este: Ce valoare are aceasta declaratie? Se poate razgandi ulterior si cere partaj?
3. In cazul unui bun material achizitionat prin credit bancar contractat in perioada frumoasa a casniciei, credit care continua si va continua si dupa divort, cum se va alege, la partaj (daca va fi cazul), valoarea de partajat? Se calculeaza valoarea pana la momentul la care a survenit despartirea in fapt (momentul cand a parasit domiciliul conjugal pt a locui cu amantul)?
Cu respect, David R.
DavidR, utilizator
Legea nr. 202/2010, publicata in M. Of. nr. 714/26.10.2010.
Da, sotia poate formula ulterior, pe cale separata, actiune de partaj bunuri comune.