Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil avocat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil avocat

O mama avocat a solicitat indemnizatia de crestere copil de la casa de asigurari a avocatilor mai tarziu, cand copilul a implinit 19 luni (a neglijat depunerea cererii acolo, verbal i s-a spus ca nu sunt bani si oricum nu se da si nu a mai dat importanta problemei). E legal sa i se acorde aceasta indemnizatie de la depunerea cererii si pana la 24 de luni? Dar retroactiv? Mama nu obtine venituri din profesie si este in plata indemnizatiei de la stat prin Agentia de Prestatii Sociale.
Indemnizatia nu se acorda retroactiv, dar de la data depunerii cererii, da.