Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice

ce parere aveti de legea nr.284/2010? cu salarizara bugetarilor?
mie imi este f greu sa o inteleg, din moment ce se contrazice cu legea nr.285/2010.
de exemplu ptr persoanele care exercita control financiar preventiv, in legea nr.284/2010, scrie la art. 20 alin. 4 ca salariul de baza se majoreaza cu 4 clase de salarizare succesive; asta in conditiile in care acesti coeficienti nu se aplica in 2011, iar in legea nr. 285- pe aceeasi speta se stipuleaza ca sporul de cfp - care a fost suma tranzitorie in 2010-se baga in baza, fara ca prin acest lucru sa detemine o crestere a salariului cu mai mult de 15%....................
deci cum e pana la urma?????????..............
care o luam de buna? legea cadru sau legea privind salarizarea in anul 2011?#-o:sorry:X-(
In 2011 se aplica prevederile Legii 285. Ceea ce prevede 284 urmeaza sa fie aplicat ulterior.
cameliapstl a scris:

ce parere aveti de legea nr.284/2010? cu salarizara bugetarilor?
mie imi este f greu sa o inteleg, din moment ce se contrazice cu legea nr.285/2010.
de exemplu ptr persoanele care exercita control financiar preventiv, in legea nr.284/2010, scrie la art. 20 alin. 4 ca salariul de baza se majoreaza cu 4 clase de salarizare succesive; asta in conditiile in care acesti coeficienti nu se aplica in 2011, iar in legea nr. 285- pe aceeasi speta se stipuleaza ca sporul de cfp - care a fost suma tranzitorie in 2010-se baga in baza, fara ca prin acest lucru sa detemine o crestere a salariului cu mai mult de 15%....................
deci cum e pana la urma?????????..............
care o luam de buna? legea cadru sau legea privind salarizarea in anul 2011?#-o:sorry:X-(

Da' chestia asta cum o mai "digeram"?#-o

Art. 39. - La data intrării în vigoare a prezentei legi se
abrogă:
(se stie: in vigoare de la 1.01.2011)

b) alin. (7) al art. 9 din Ordonanţa Guvernului nr. 119/1999
privind controlul intern şi controlul financiar preventiv,
aprobată
cu modificări şi completări prin Legea nr. 301/2002, republicată
în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 799 din
12 noiembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare

Se bate cap in cap cu prevederile art.1 alin.(5) din Lg.285/2010, aplicabila tot de la 1.01.2011
In norme scrie destul de clar si este dat si un exemplu pentru o persoana care a avut CFP pana in 2010 si pentru una care o sa primeasca in 2011. Cine a avut CFP in 2010 primeste aceeasi suma ca in octombrie *15%, cine o sa primeasca CFP din 2011, la salariul de baza se adauga 4 clase de salarizare*2.5%. Practic s-a brogat art 7 din 119/1999, dar se recunoaste ca un spor la salariul de baza o data cu intrarea in vigoare a legii 284. La fel cum pentru vechime, simultan, etc se adauga clase suplimentare la salariul de baza, tot asa se procedeaza si cu acest control financiar.

"D. In situatia in care, incepand cu anul 2011, personalul desfasoara activitati noi care, potrivit art. 6 alin. (4) din Legea nr. 285/2010, presupun acordarea unor clase de salarizare suplimentare, salariul de baza al acestuia va fi majorat cu numarul de clase suplimentare acordate, potrivit legii.
Exemplu: In cazul unei persoane care desfasoara activitatea de control financiar preventiv incepand cu anul 2011:
S = 2.564 lei (iunie 2010)
S1 = 2.564 * (1 - 25%) = 1.923 lei (iulie-decembrie 2010)
S2 = 1.923 * (1 + 15%) = 2.212 lei (ianuarie 2011)
S3 = S2 * (1 + 4 clase * 2,5%)
S3 = 2.212 * (1 + 10%) = 2.434 lei (incepand cu ianuarie 2011)
In situatia in care persoana respectiva a desfasurat activitatea de control financiar preventiv si in anul 2010, in salariul de baza al acesteia va fi introdusa suma compensatorie sau, dupa caz, cuantumul sporului care a fost acordata/acordat pentru aceasta activitate in luna octombrie 2010, majorata/majorat cu 15%, fara a se mai acorda in plata si cele 4 clase de salarizare suplimentare, care vor fi insa utilizate la reincadrarea respectivei persoane."

In concluzie, tot se va primi ceva si pentru activitatea de control financiar, insa in momentul in care se vor aplica coeficientii (din 2012), 4 clase la salarizare corespunzatoare CFP nu inseamna nici mai mult, nici mai putin de 10% din salar (fata de 25 cat a fost) si tot 10% din salar este si pentru cei ce au CFP din ian 2011, e bun si atat decat deloc...