Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul salariu functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul salariu functionar public

Am ramas in ingrijire copil si cand m-am intors la munca in cadrul unei primarii, salariul mi-e diminuat. O anumita suma imi dau seama de unde provine, spor CFP diminuat de la 25%, la 10% cf noii legi dar restul nu, asa ca va rog ajutati-ma sa-mi calculez salariul.Inainte sa nasc(ianuarie 2011)am avansat de la inspector asistent la inspector principal, am 8 ani si 8 luni lucrati, deci spor 10%, spor de dispozitiv 25% si spor CFP 10%.Care-i baza de pornire?In ce clasa ma incadrez(42 cum imi scrie pe dispozitie?daca da ce e cu coeficientul respectiv, la ce se aplica?).Vreau sa stiu exact de unde sa pornesc inainte sa-mi aplic sporurile
ContSters240394, utilizator
Clasele acelea nu cred ca o sa se aplice vreodata. ( clasele sunt stabilite corect)
În situaţia în care persoana a desfăşurat activitatea de control financiar preventiv şi în anul 2010, în salariul de bază al acesteia va fi introdusă suma compensatorie sau, după caz, cuantumul sporului care a fost acordată/acordat pentru această activitate în luna octombrie 2010, majorată/majorat cu 15%, fără a se mai acorda în plată şi cele 4 clase de salarizare suplimentare, care vor fi însă utilizate la reîncadrarea respectivei persoane.
CFP-ul consider ca nu trebuia diminuat . 10 % se acorda doar celor care beneficiaza de acordarea CFP_ul dupa intrarea in vigoare a noi legi a salarizarii.
inspector principal este incadrarea 915 (conform fostei trepte de salarizare 3 ), de aici porniti.
CFP-ul in octombrie 2010 era acordat la 866 conform gradului asistent = 217(aceasta ar trebui considerata suma compensatorie)
Sporul de dispozitiv se incadreaza in aceeasi situatie, suma compensatorie = 217(aceasta ar trebui considerata suma compensatorie).
Multumesc pentru raspuns. Eu am nascut in ianuarie 2011, ramanand acasa 2 ani. Activitatea de CFP am exercitat-o pana in luna octombrie 2010, dupa care am ramas in prenatal.Ce argumente sa aduc pt ca procentul de 25% sa nu fie diminuat?
"D. In situatia in care, incepand cu anul 2011, personalul desfasoara activitati noi care, potrivit art. 6 alin. (4) din Legea nr. 285/2010, presupun acordarea unor clase de salarizare suplimentare, salariul de baza al acestuia va fi majorat cu numarul de clase suplimentare acordate, potrivit legii.
Exemplu: In cazul unei persoane care desfasoara activitatea de control financiar preventiv incepand cu anul 2011:
S = 2.564 lei (iunie 2010)
S1 = 2.564 * (1 - 25%) = 1.923 lei (iulie-decembrie 2010)
S2 = 1.923 * (1 + 15%) = 2.212 lei (ianuarie 2011)
S3 = S2 * (1 + 4 clase * 2,5%)
S3 = 2.212 * (1 + 10%) = 2.434 lei (incepand cu ianuarie 2011)
In situatia in care persoana respectiva a desfasurat activitatea de control financiar preventiv si in anul 2010, in salariul de baza al acesteia va fi introdusa suma compensatorie sau, dupa caz, cuantumul sporului care a fost acordata/acordat pentru aceasta activitate in luna octombrie 2010, majorata/majorat cu 15%, fara a se mai acorda in plata si cele 4 clase de salarizare suplimentare, care vor fi insa utilizate la reincadrarea respectivei persoane."

Extras din Norma metodologica de aplicare a Legii nr, 285/2010, Ordinul 77/2011. Este dreptul d.voastra.
Multumesc mult. O sa merg maine la serviciul resurse umane sa discut problema.
multa bafta, acesta este punctul meu de vedere , iar controlorii de la curte mi-au dat dreptate, tocmai ce au plecat :P