Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... DOCUMENTE CONTABILE CE POT FI DISTRUSE DUPA 5 ANI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

DOCUMENTE CONTABILE CE POT FI DISTRUSE DUPA 5 ANI

CE FEL DE DOCUMENTE CONTABILE POT FI DISTRUSE DUPA 5 ANI . MENTIONEZ CA IN CADRUL ASOCIATIEI NOASTRE DE PROPRIETARI SE TINE CONTABILITATEA IN PARTIDA SIMPLA
In cadrul asociatiei de proprieteri aveti obligaţia de a pastra în arhiva registrele de contabilitate, documentele financiar-contabile, precum şi documentele justificative, care stau la baza înregistrării în evidenţa contabilă în partidă simplă.

Termenul de păstrare a Registrului-jurnal de încasări şi plăţi, a Registrului-inventar, a documentelor justificative şi financiar-contabile este de 10 ani, incepand de la data încheierii anului fiscal în cursul căruia au fost întocmite.Exceptie fac state de salarii, care se păstrează timp de 50 de ani.