Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen legal

La Multi Ani.
Se pot lămuri dispoziţiile neclare dintr-o hotărâre judecătorească?

Dacă apreciez că dispozitivul unei hotărâri este neclar şi ar necesita lămuriri cu privire la înţelesul său, întinderea sau aplicarea sa, ori acesta cuprinde dispoziţii potrivnice, pot solicita instanţei care a pronunţat hotărârea să-l explice sau să înlăture dispoziţiile potrivnice?
Care este termenul legal pentru acest demers? Multumesc anticipat.
Sigur ca da, puteti cerer sa vi se explice hotararea.
Multumesc. Daca nu va suparati, puteti sa-mi raspundeti si la intrebarea : care este termenul legal pentru acest demers?
Potrivit art.281 ind.1 alin.1 C.proc.civ., în cazul în care sunt necesare lămuriri cu privire la înţelesul, întinderea sau aplicarea dispozitivului hotărârii ori acesta cuprinde dispoziţii potrivnice, părţile pot cere instanţei care a pronunţat hotărârea să lămurească dispozitivul sau să înlăture dispoziţiile potrivnice .

Întrucât legiuitorul nu prevede un termen , înseamnă că cererea poate fi formulată oricând, atâta timp cât nu s-a solicitat punerea în executare a hotărârii .
După declanşarea executării silite, lămurirea dispozitivului hotărârii poate fi solicitată numai pe calea contestaţiei la executare, în condiţiile art.399 alin.1 teza a II-a C.proc.civ. , înăuntrul termenului de prescripţie a dreptului de a cere executarea silită .