avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... tulburarea vecinilor prin muzica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

tulburarea vecinilor prin muzica

este cam acelasi subiect ca si la ceilalti cu muzica data tare cu galagie si care i deranjeaza pe jigodiile de vecini.eu stiu ceva de chestia ca nu poate sati dea de doua ori amenda pentru aceeasi fapta in aceeasi zi dar nu sunt sigur.am inteles treaba ca poate sati dea daca iti da odata inainte de ora 00.00 si dupa aceea inca odata dupa ora 00.00.intrebare;daca vine politia;) dupa ora 00.00 si imi da amenda dupa care pleaca si eu continui cu muzica tare si in aceeasi locuinta poate sami dea si a doua amenda?si cat este amenda pentru asa ceva?multumesc
Cel mai recent răspuns: VIRGINIA RADU , Consilier juridic 12:48, 5 Ianuarie 2011
- tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin galagie poate fi pedepsita cu o amenda cuprinsa intre 200 si 1.000 de lei;
- tulburarea linistii locatarilor, intre orele 22.00 si 08.00, prin zgomote sau prin folosirea oricarui obiect sau instrument muzical la intensitate mare, in localurile sau in sediile persoanelor juridice, aflate in imobile cu destinatia de locuinta sau in apropierea acestora; in acest caz amenzile variaza intre 500 si 1.500 de lei;

fiti si dmv mai ingaduiotor cu vecini si nu-i mai stresati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege sau hcl? Irinaria Irinaria Bună ziua! Vă rog frumos să-mi spuneti ce trebuie să se respecte, o lege sau o HCL ... vă mulțumesc! (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii locatarilor / intimitatea apartamentelor de la parter 2591Daniel 2591Daniel Buna ziua, Locuiesc intr-un apartament situat intr-un bloc cu 12 apartamente. Blocul are curte proprie, gradina cu spatii verzi si acces pietonal (fara ... (vezi toată discuția)
Legea privind tulburarea linistii publice laurica.ionica laurica.ionica Buna ziua! Am si eu o intrebare...in curand o sa implinesc 18 ani ...pot primi amenda pt tulburarea linistii publice dak dau muzica tare dupa 22???tinand cont ... (vezi toată discuția)