Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua
In primul rand LA MULTI ANI!, am o intrebare, se poate divorta la notar conform legii 202/2010 pe cale amiabila daca sunt 2 copii minori si nu este cazul de partaj?Daca da, cat ar costa si cat ar dura?
Multumesc.
Nu puteti divorta la notar, intrucat aceasta procedura nu este aplicabila in cazul in care exista copii minori.
Puteti divorta prin acord in fata instantei de judecata.In acest caz, se plateste o taxa judiciara de timbru de 39 lei.
Avand in vedere ca aveti 2 copii rezultatidin casatoria pe care doriti sa o desfaceti, puteti divorta doar la instanta.
Potrivit noilor reglementari prevazute de legea 202/2010 puteti divorta prin acord chiar daca aveti 2 copii copii minori.
Costurile unui divort sunt:
-taxa de timbru de 39.00 lei,
-timbru jud. 0,30 lei,
-onorariu avocat ( daca optati pentru asistenta juridica a unui avocat).