avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua
In primul rand LA MULTI ANI!, am o intrebare, se poate divorta la notar conform legii 202/2010 pe cale amiabila daca sunt 2 copii minori si nu este cazul de partaj?Daca da, cat ar costa si cat ar dura?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 16:47, 5 Ianuarie 2011
Nu puteti divorta la notar, intrucat aceasta procedura nu este aplicabila in cazul in care exista copii minori.
Puteti divorta prin acord in fata instantei de judecata.In acest caz, se plateste o taxa judiciara de timbru de 39 lei.
Avand in vedere ca aveti 2 copii rezultatidin casatoria pe care doriti sa o desfaceti, puteti divorta doar la instanta.
Potrivit noilor reglementari prevazute de legea 202/2010 puteti divorta prin acord chiar daca aveti 2 copii copii minori.
Costurile unui divort sunt:
-taxa de timbru de 39.00 lei,
-timbru jud. 0,30 lei,
-onorariu avocat ( daca optati pentru asistenta juridica a unui avocat).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa divort lami lami M-ar interesa , va rog , care este taxa de divort , daca este fixa si daca exista vre-o categorie care ar avea reducere ceva ( ma refer la persoanele cu ... (vezi toată discuția)
Divort mica-mihaela mica-mihaela Va rog frumos sa-mi comunicati ce ar trebui sa stiu in cazul in care doresc sa divortez. Nu este cazul partajului, dar exista un copil minor. Sunt procese ... (vezi toată discuția)
Taxe divort????? helena76 helena76 CARE SUNT TAXELE CE TREBUIE PLATITE LA DIVORT? (vezi toată discuția)