Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general completare NIR la neplatitori tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

completare NIR la neplatitori tva

Cum completez NIR-ul daca sunt neplatitor de Tva, iar furnizorul este platitor ( fireste factura lui are TVA)?
La coloana 4 (pret unitar furnizor) adaug eu TVA-ul? Pentru ca din factura primita de la furnizor, pretul unitar este fara TVA. Ce coloane trebuie sa completez din NIR?
In cate exemplare se intocmeste? In doua?
Multumesc foarte mult
La pret unitar furnizor se adauga si TVA-ul. In continuare mai trebuie sa completati coloanele referitoare la adaos comercial si cel referitor la pret vanzare cu amanuntul.
Tine-ti cont de faptul ca, nefiind platitor de TVA nu calculati TVA la pret de vanzare, respectiv incarcarea gestiunii la pret de vanzare o face-ti prin articolul contabil :
371 % 378 cu diferenta dintre pretul de vanzare pretul de cumparare
371 % 401 cu pretul de intrare de la furnizor, respectiv valoarea totala a facturii furnizorului
Buna ziua,

la completarea NIR-ului trebuie sa folosesc neaparat denumirea (pe fatura mai multe produse apar sub aceasi denumire, pentru ca sunt produse identice doar culoarea lor difera) si unitatea de masura (cumpar marfa de 1 kg iar eu o sa vind la 100g) a produselor de pe factura de la furnizor? Mentionezi ca sunt o I.I. neplatitor TVA.

Va multumesc anticipat.