avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 092
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 092

Buna ziua,

am o problema legata de declaratia 092, in sensul ca am un client care in luna noiembrie a facut o vanzare de servicii intracomunitare ( a fost inregistrat in registrul oeratorilor intracomunitari). I-am facut declaratia 390, i-am completat declaratia 092 (deoarece era platitor de TVA trimestrial), dar colega mea care se ocupa de depunerea declaratilor a uitat sa o depuna.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters167247 , utilizator 16:13, 5 Ianuarie 2011
Pentru servicii nu trebuie depus 092. (numai pt bunuri)



Formularul (092) „Declarație de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară taxabilă în România” se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, care utilizează trimestrul ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară.[/i]
:luck:
Ultima modificare: Miercuri, 5 Ianuarie 2011
ContSters167247, utilizator
si nu trebuie sa treaca la TVA lunar?
NU. Ramane platitor la trimestru

Atasez un link util.

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 5 Ianuarie 2011
ContSters167247, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se depune declaratia 010 dupa efectuarea importului tena tena Buna ziua, Am facut un import in luna iunie ( firma platitoare de tva, declaratii trimestriale). Se depune declaratia 010 sau 092? De la finante mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Declaratia 092? irinuka2005 irinuka2005 Declaratia 092 se depune de orice persoana platitoare de impozit pe profit? Pentru bilantul anului 2013.... se arhiveaza:balanta,notele explicative ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitar kerekesmargo kerekesmargo ca achizitia intracomunitar de servicii se schimba perioada fiscala de la trimestru la luna (vezi toată discuția)