avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a copilului

Buna ziua,
As dori o lamurire referitor la indemnizatia de crestere a copilului in urmatoarea situatie: O tanara, care frecventeaza cursurile Scolii Portliceala, nu lucreaza, nu beneficiaza de indemnizatia de somaj si nici nu are continuitate in studii, adica exista o pauza de cativa ani de ultima terminarea studiilor si de cateva luni de la ultimul loc de munca.Poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Va multumesc.
Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;
Cel mai recent răspuns: eugeniaeugenia , utilizator 16:47, 5 Ianuarie 2011
pai este clar ca daca a avut intreruperi nu beneficiaza
eugeniaeugenia a scris:

Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;


V-ati dat singura raspunsul, daca va mai trebuia o confirmare, o aveti.
Nu beneficiaza.
Va multumesc.
Mie nu-mi e foarte clara exprimarea acestui aliniat , de aceea am cerut pareri avizate. Din exprimare nu reiese la ce se refera "fara intrerupere". De pilda, daca ai absolvit liceul si nu te-ai inscris in toamna la alte cursuri preuniversitare sau universitare, ci abia in anul urmator, se considera intrerupere ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului pt mame studente. Antonia111 Antonia111 Buna ziua! Sunt studenta in anul doi la o facultate si am indemnizatie de crestere a copilului pt mamele studente. Nu am lucrat niciodata. Indemnizatia o am de ... (vezi toată discuția)
Studentele la zi din universitatile particulare beneficiaza de indemnizatia pentru ccc? petronela16 petronela16 Buna ziua! sunt studenta la zi dar la o facultate particulara acreditata,vreau sa stiu daca primesc indemnizatia pentru copil? sunt in anul 2 si sunt ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil - studente fara carnet de munca Andreeachis Andreeachis Buna ziua, Anul viitor in februarie 2012 voi deveni mamica iar in iunie acelasi an voi absolvi studiile masterale, de stat, frecventa la zi. Nu au existat ... (vezi toată discuția)