Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a copilului

Buna ziua,
As dori o lamurire referitor la indemnizatia de crestere a copilului in urmatoarea situatie: O tanara, care frecventeaza cursurile Scolii Portliceala, nu lucreaza, nu beneficiaza de indemnizatia de somaj si nici nu are continuitate in studii, adica exista o pauza de cativa ani de ultima terminarea studiilor si de cateva luni de la ultimul loc de munca.Poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Va multumesc.
Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;
pai este clar ca daca a avut intreruperi nu beneficiaza
eugeniaeugenia a scris:

Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

V-ati dat singura raspunsul, daca va mai trebuia o confirmare, o aveti.
Nu beneficiaza.
Va multumesc.
Mie nu-mi e foarte clara exprimarea acestui aliniat , de aceea am cerut pareri avizate. Din exprimare nu reiese la ce se refera "fara intrerupere". De pilda, daca ai absolvit liceul si nu te-ai inscris in toamna la alte cursuri preuniversitare sau universitare, ci abia in anul urmator, se considera intrerupere ?