Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De cand se plateste pensia alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De cand se plateste pensia alimentara?

Buna seara si La Multi Ani

Sunt in divort cu sotia mea, avem un copil si as vrea sa stiu de cand se plateste pensia alimentara pentru copil. Ea poate sa ceara aceasta pensie alimentara si pe durata procesului (adica sa ii platesc de pe acum) sau numai dupa ce obtine hotararea instantei in ceea ce priveste custodia copilului? Multumesc!
in primul rand trebuie sa intelegeti foarte bine ca este vorba de o pensie pe care o veti plati pentru copilul dvs si nu pentru mama. Daca va iubiti copilul si tineti la buna lui crestere puteti sa va oferiti sa platit aceasta pensie inca de la inceputul divortului. Dar legal este ca va deveni executorie dupa stabilirea sultei de catre instanta. Insa... pana atunci pot trece si 2 ani. In acesti 2 ani copilul va fi lipsit atat de afectiunea tatalului plecat cat si de suma de bani cu care viata lui ar fi fost mai usoara. Dvs decideti ce doriti. Fie o platiti de acum, omeneste, pt copilul dvs, fie o sa asteptati decizia instantei. Dar, nu uitati ca va separati de mama si nu de copil. Ganduri intelepte.
Pensia de intretinere pentru un minor este in cuantum de pana la 25% din veniturile dvs.nete.Aceasta pensie o veti plati din momentul in care sentinta judecatoreasca devine definitiva,irevocabila si executorie.
Dar...de ce nu solicitati dvs.custodia minorului ,solicitand instantei de judecata obligarea fostei dvs.sotii la plata pensiei de intretinere datorata minorului?
andymaurul, utilizator
Instanta stabileste plata pensiei de intretinere in favoarea minorului de la data introducerii actiunii, deoarece acela este momentul din care se considera ca minorul se afla in nevoie.
Daca probati cu inscrisuri si martori ca dvs.contribuiti la cresterea si educarea minorului inclusiv pe parcursul derularii procesului de divort, instanta poate dispune obligarea la plata pensiei de intretinere de la data pronuntarii sentintei.
Hotararea de divort este executorie in ceea ce priveste pensia de intretinere de la data pronuntarii.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

Instanta stabileste plata pensiei de intretinere in favoarea minorului de la data introducerii actiunii, deoarece acela este momentul din care se considera ca minorul se afla in nevoie.
Daca probati cu inscriusri si martori ca dvs.contribuiti la cresterea si educarea minorului inclusiv pe parcursul derularii procesului de divort, instanta poate dispune obligarea la plata pensiei de intretinere de la data pronuntarii sentintei.
Hotararea de divort este executorie in ceea ce priveste pensia de intretinere de la data pronuntarii.

Dar incepe sa plateasca de la data cand aceasta sentinta devine definitiva,irevocabila si executorie.Utilizatorul asta ne-a intrebat.
poate sa ceara sa platiti cu data depunerii cererii si se prea poate sa fie acceptata. veti avea cam mult de plata la final. puteti incepe sa trimiteti cu titlu de intretinere de pe-acum, sau puneti bani de-o parte