Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Am intentat o actiune in instanta pentru stabilirea pensiei alimentare in procent de 25% din venituri si nu in suma fixa asa cum instanta de judecata stabilise.
Printr-o hotarare definitiva si irevocabila instanta mi-a aprobat cererea astfel incat pensia alimentara este stabilita in cuantum de 25% din venituri.
Intrebare: aplicabilitatea hotararii instante de stabilire a pensiei alimentare in procent de 25% din venituri se intinde si pe perioada desfasurarii actiunii in instanta? Mai precis, pentru lunile in care s-a desfasurat procesul in instanta (de la momentul introducerii actiunii si pana la pronuntarea hotararii definitive si irevocabile) se recalculeaza pensia alimentara?
Mentionez ca in hotararea instantei nu se precizeaza in mod expres acest lucru
In mod normal de la data introducerii actiunii
Daca in hotarare nu este precizat expres termenul, hotararea nu poate produce decat din momentul in care ea devine executorie.
Din pacate hotararea dvs.este nelegala pentru ca pensia de intretinere trebuia acordata de la data introducerii actiunii pentru ca acela este momentul pe care il prevede legea ca fiind momentul in care minorul se afla in nevoie. Din pacate cred ca nu mai sunteti in termenul de recurs. Evident ca nefiind dispus astfel beneficiati de pensie doar de la data pronuntarii sentintei si oricum avand in vedere ca discutam de o pensie stabilita la venit, instanta este obligata sa trimita o ordonanta de poprire a veniturilor paratului dupa pronuntarea la fond a sentintei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat