Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Licenta taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Licenta taxi

buna ziua as vrea sa aflu daca se poate ce acte sunt necesare pentru a practica taximetria si daca este vreo conditie ca masina sa fie noua multumesc
Obţinerea autorizaţiilor taxi pentru taximetrişti independenţi:

- cerere tip;
- copie de pe autorizatia eliberata pentru executarea unei activitati economice, conform Legii nr. 507/2002;
- copie de pe licenta taxi eliberata de agentia Autoritatii Rutiere Romane din judetul de domiciliu sau resedinta;
- copie de pe licenta de executie pe vehicul pentru autovehiculul utilizat, detinut in proprietate sau cu contract de leasing, eliberata de agentia Autoritatii Rutiere Romane;
- copie de pe atestatul de pregatire profesionala valabil;
- dovada ca taximetristul este deservit de un dispecer taxi, sub rezerva ca va prezenta, dupa obtinerea autorizatiei taxi, copie de pe contractul de deservire incheiat cu un dispecer taxi;
- recomandarea din partea Asociaţiei Taximetriştilor sau a Camerei Naţionale a Taximetriştilor filiala locala;
- copie după cartea de identitate a autovehiculului;
- dovada deţinerii asigurării pentru riscurile civile la care clienţii pot fi supuşi în timpul transportului;
- factura de achiziţionare a aparatului de taxat cu memorie fiscală.