avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificari aduse de OUG nr. 117/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificari aduse de OUG nr. 117/2010

Baza de calcul pt asigurarile sociale (CAS) se plafoneaza la 5 sal. medii brute?
Cel putin eu asta am inteles din aceasta ordonanta, care modifica Codul Fiscal (art.296^4 alin.2)
Multumesc cu anticipatie!
Ultima modificare: Joi, 6 Ianuarie 2011
andad, utilizator
Cel mai recent răspuns: andad , utilizator 20:07, 15 Ianuarie 2011
da...se limiteaza ...cu siguranta
Da, se revine la plafonarea CAS la valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, asa cum era pana in 2007.

Pana acum baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale era prevazuta in legea pensiilor, respectiv in Legea nr. 19/2000. Odata cu intrarea in vigoare a OUG nr. 117/2010, au fost modificate si art. 33 si art. 34 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, prevederi prin care baza de calcul a CAS nu era plafonata.

Art. 33. - Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 34. - Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de angajator este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.


Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Ianuarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

Da, se revine la plafonarea CAS la valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, asa cum era pana in 2007.

Pana acum baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale era prevazuta in legea pensiilor, respectiv in Legea nr. 19/2000. Odata cu intrarea in vigoare a OUG nr. 117/2010, au fost modificate si art. 33 si art. 34 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, prevederi prin care baza de calcul a CAS nu era plafonata.

Art. 33. - Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 34. - Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de angajator este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.




Multumesc f.mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia pentru accidente de munca AMANDINA AMANDINA Baza de calcul a contributiei pentru accidente de munca, in cazul unui concediu medical a ramas aceeasi, sal.minim/nr.zile lucratoare din luna x nr.zile ... (vezi toată discuția)
Valoare punct de pensie titisoru titisoru Punctajul anual pentru calculul pensiei poate fi blocat / diminuat / plafonat ? Pentru exemplu : - in cadrul calculului sunt anii 2001, 2002, 2003, ... (vezi toată discuția)
Plata concediu prenatal Anca_Lakatos Anca_Lakatos Vreau sa va intreb, am intrat in concediu prenatal la 01.02.2012 iar acum in luna martie angajatorul imi va plati luna de concediu. Contabila angajatorului ... (vezi toată discuția)