Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificari aduse de OUG nr. 117/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificari aduse de OUG nr. 117/2010

Baza de calcul pt asigurarile sociale (CAS) se plafoneaza la 5 sal. medii brute?
Cel putin eu asta am inteles din aceasta ordonanta, care modifica Codul Fiscal (art.296^4 alin.2)
Multumesc cu anticipatie!
andad, utilizator
da...se limiteaza ...cu siguranta
Da, se revine la plafonarea CAS la valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, asa cum era pana in 2007.

Pana acum baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale era prevazuta in legea pensiilor, respectiv in Legea nr. 19/2000. Odata cu intrarea in vigoare a OUG nr. 117/2010, au fost modificate si art. 33 si art. 34 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, prevederi prin care baza de calcul a CAS nu era plafonata.

Art. 33. - Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 34. - Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de angajator este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

Da, se revine la plafonarea CAS la valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, asa cum era pana in 2007.

Pana acum baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale era prevazuta in legea pensiilor, respectiv in Legea nr. 19/2000. Odata cu intrarea in vigoare a OUG nr. 117/2010, au fost modificate si art. 33 si art. 34 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, prevederi prin care baza de calcul a CAS nu era plafonata.

Art. 33. - Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 34. - Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de angajator este prevazuta in Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

Multumesc f.mult!