Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu Prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu Prenatal

Vreau sa va intreb, am intrat in concediu prenatal la 01.02.2012 iar acum in luna martie angajatorul imi va plati luna de concediu. Contabila angajatorului spune ca din cei 85% din venitul brut, cat ti se cuvine, Angajatorul trebuie sa isi mai retina 10,5% pt CAS. Este adevarat?
Puteti sa imi spuneti, la un salar brut de 770 Ron, pe ultimele 6 luni cat este concediul prenatal, pe luna februarie sa zicem?
Multumesc mult, Anca
Pentru concediul de mternitate (prenatal) se retine CAS la nivelul salariului minim brut pe economie, potrivit art.45 din OUG 158/2005.

"Art. 45. - (1) Perioadele în care asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) şi (2) beneficiazã de indemnizaţiile prevãzute la art. 2 constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru aceste indemnizaţii datorându-se contribuţia de asigurãri sociale reglementatã de prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi ale legii bugetului asigurãrilor sociale de stat, care se achitã bugetului asigurãrilor sociale de stat.
(2) Cota de contribuţie individualã de asigurãri sociale pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1), precum şi cotele de contribuţie de asigurãri sociale datorate integral de asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (2) se aplicã asupra valorii reprezentând un salariu de bazã minim brut pe ţarã garantat în platã, corespunzãtor numãrului zilelor lucrãtoare din concediul medical, şi se suportã din cuantumul brut al indemnizaţiei stabilite conform prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã."

Deci dvs. vi se va retine suma de 700*10,5% = 73,5 lei.

@lauratrandafir,

Baza de calcul pt. contributia la asigurari sociale este in prezent suma reprezentand 35%din salariul mediu brut (in 2012 acest salariu este de 2117lei),corespunzator nr. zilelor lucratoare din cm,cu alte cuvinte,2117x35%x10,5%=78lei,pt.o luna ,si nu salariul minim brut/tara ca in trecut.

@AncaLakatos,

-Baza calcul=6x770=4620
-Medie zilnica baza calcul=4620:128=36,09(128=nr. zile lucratoare august-ianuarie)
-Indemnizatie bruta cm/februarie=36,09x21x85%=644lei(21 nr. zile lucratoare februarie)
-CAS=741X10,5%=78lei
Indemnizatie neta cm/febr.=644-78=566lei
Deci,din indemnizatia bruta se retine CAS,asa cum v-a spus si contabila.
@ondino,

Imi puteti spune unde (baza legala) se specifica faptul ca baza de calcul pt. contributia la asigurari sociale este suma reprezentand 35%din salariul mediu brut?

Multumesc
Art.33(1),lit.b din Legea nr.263/2010-legea privind sistemul unitar de pensii publice .
Eu nu mai inteleg nimic....Ce se aplica? OUG158/2005 sau Legea nr.263/2010? Exista neconcordante intre ele...