Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cerere de pensionare respinsa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cerere de pensionare respinsa

Buna ziua,

Tatal meu a depus o cerere de pensionare pe motiv de varsta avand vechime in conditii speciale de lucru, iar cererea a fost respinsa. Mai exact:

La data analizarii cererii, avea 60 de ani si 3 luni
Stagiu aferent gr II : 3 ani si 9 luni
Stagiul de cotizare: 35 de ani 2 luni

Din calculul meu rezulta 64 de ani, care e mai mare decat varsta standard de pensionare ce trebuie sa ajunga la 65 de ani in 2014.

Cu toate astea in document este scrisa varsta standard de pensionare ca 65 de ani iar respingerea este motivata prin art 48(1) punctul 2 din legea 19/2000.

Este corecta decizia?

Multumes anticipat pentru raspuns!
De ce fel de pensie vorbim (limita de varsta,sau anticipat partial) ?Anii de grupa II -a sunt numai 3 si 9 luni ? Nu cumva este o greseala ?.

Poate gasiti raspunsul aici:www.avocatnet.ro/content/for...
Carp Mircea, utilizator
E vorba de pensionare la limita de varsta.
Anii de grupa a doua sunt 15 ani si 6 luni, insa convertiti la nr de ani cu care varsta de pensionare ar trebui sa scada, rezulta 3 ani si 9 luni.
Am observat ca este vorba de stagiu aferent grupei II-a si nu ani de grupa II-a.Pentru 15 ani de grupa II-a reducerea este de 3 ani din 65.
Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2 —
12 2 6
14 3 —
16 3 6
18 4 —
20 4 6
22 5 —
24 5 6
26 6 —
28 6 6
30 7 —
32 7 6
35 8