Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza neconcurenta

Buna ziua,
Pe parcursul actualului job am semnat un adițional de mărire de salariu dar in care apare su clauza de neconcurenta. Se specifica codurile caen unde sa nu lucrez, pe teritoriul României, cuantumul de 50% din media veniturilor brute in ultimele 6 luni dar scrie si ca : "activarea clauzei de neconcurenta este exclusiv la latitudinea Sc X Srl"
Adică ei hotărăsc daca imi dau sau nu aceasta clauza ? Ce vrea sa spuna acest paragraf ?
Multumesc !
Probabil vor decide data de cand isi produce efectele acea clauza ... atentie : Clauza de neconcurenta isi poate produce efectele pentru o perioada de maximum 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Codul Muncii

Art. 21. - (1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părţile pot negocia şi cuprinde în contract o clauză de neconcurenţă prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurenţă lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
(2) Clauza de neconcurenţă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenţă, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
(3) Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.

Daca societatea activeaza clauza de neconcurenta , aceasta va fi obligata sa plateasca indemnizatia de neconcurenta asa cum a fost ea specificata in contract.
Societatea hotaraste daca activeaza clauza.

ionutz_86 a scris:

Buna ziua,
Pe parcursul actualului job am semnat un adițional de mărire de salariu dar in care apare su clauza de neconcurenta. Se specifica codurile caen unde sa nu lucrez, pe teritoriul României, cuantumul de 50% din media veniturilor brute in ultimele 6 luni dar scrie si ca : "activarea clauzei de neconcurenta este exclusiv la latitudinea Sc X Srl"
Adică ei hotărăsc daca imi dau sau nu aceasta clauza ? Ce vrea sa spuna acest paragraf ?
Multumesc !

Societatea nu a activat clauza in momentul in care a pus-o in actul adițional? Ce se intelege prin activarea clauzei ??

gabriela-jupanschi a scris:

Codul Muncii

Art. 21. - (1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părţile pot negocia şi cuprinde în contract o clauză de neconcurenţă prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurenţă lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
(2) Clauza de neconcurenţă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenţă, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
(3) Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.

Daca societatea activeaza clauza de neconcurenta , aceasta va fi obligata sa plateasca indemnizatia de neconcurenta asa cum a fost ea specificata in contract.
Societatea hotaraste daca activeaza clauza.

ionutz_86 a scris:

Buna ziua,
Pe parcursul actualului job am semnat un adițional de mărire de salariu dar in care apare su clauza de neconcurenta. Se specifica codurile caen unde sa nu lucrez, pe teritoriul României, cuantumul de 50% din media veniturilor brute in ultimele 6 luni dar scrie si ca : "activarea clauzei de neconcurenta este exclusiv la latitudinea Sc X Srl"
Adică ei hotărăsc daca imi dau sau nu aceasta clauza ? Ce vrea sa spuna acest paragraf ?
Multumesc !

In opinia mea, banuiesc ca inseamna instiintarea ca incepand cu data ..... isi produce efecte acea clauza..