Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare ilfov
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare ilfov

buna ziua,
unde se poate face intabularea unui drept de proprietate pentru imobil+teren aflat in comuna Jilava, care este adresa institutiilor abilitate? care este procedura? se poate acupa un notariat de aceasta procedura sau trebuie sa mearga pentru intabulare proprietarul? precizez ca exista toate documentele care atesta dreptul de proprietate si dosarul cadastral.

multumesc
B.C.P.I. ILFOV: ªos. Kiseleff, nr. 34, sector 1, Bucureşti
Acte necesare pentru inscrierea in Carte Funciara :
-cerere de inscriere prin care se solicita deschiderea Cartii funciare individuale.(2 ex.);
-documentatie de cadastru in original (se intocmeste de un expert autorizat); documentatia ramane la biroul de Carte Funciara;
-acte de proprietate în original (copie legalizata la notar);
-certificatul fiscal pentru intabulare (de la Directia de Impozite si Taxe);
-taxa de timbru - (la CEC sau Trezorerie)
-timbru judiciar - (de la posta).

Da, un notar se poate ocupa de intabulare.
... parca stiu ca si un avocat se poate ocupa de intabulare :rolleyes: ... sau gresesc :-/
De intabulare se poate ocupa proprietarul sau orice persoana mandatata de acesta ......:)
multumesc pentru raspunsuri.

povestea e putin incurcata, asa cum sunt majoritatea, probabil.

casa si terenul sunt obtinute prin mostenire. insa cand s-a facut succesiunea inca nu exista act de proprietate pt teren, acesta a fost eliberat muuult mai tarziu (peste vreo 20 de ani). cand s-a facut in sfarsit cadastrul si a iesit titlul de proprietate pe teren a fost intabulat doar acesta, fara a se intabula si dreptl asupra casei. cum de intabularea precedenta s-a ocupat biroul de cadastru. nu am stiut unde si cine se poate ocupa.