Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din SCA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din SCA

Buna ziua

Am intrat intr-o societate cooperativa agricola in 2005.
Intre timp s-a construit o fabrica (s-a inceput constructia cu banii celor care detin parti sociale in cooperativa si s-a finalizat cu bani imprumutati din banca), s-a mai achizitionat un teren, s-a inregistrat marca, s-au facut demersurile pentru certificari si tot ce mai tine de functionarea fabricii.

In decembrie 2007 am depus la sediul societatii cererea de retragere din aceasta cooperativa (conditiile din statut si din legea cooperativelor pentru retragere fiind doar retragerea dupa cel putin 12 luni de la intrarea in cooperativa si depunerea cererii de retragere pana la sfarsitul anului financiar).

Acum, societatea intentioneaza sa-mi returneze exact suma cu care eu am cumparat in 2005 partile sociale.

Intrebarea mea este: care este valoarea pe care eu trebuie sa o primesc anul acesta? cea de acum 2 ani si jumatate pe care am investit-o sau este normal sa se recalculeze valoarea partilor sociale si sa mi se dea procentul din afacere pe care eu il detin acolo, calculat la momentul in care mi se returneaza banii?

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru eventualele raspunsuri.
Depinde de ce srie in statut. Cum v-ati hotarat sa impartiti beneficiile si pierderile?
In statut nu sunt stipulate nici un fel de conditii legate de retragere.
Ieri la ultima adunare a actionarilor s-au votat ceva conditii dar la care eu, banuiesc ca nu trebuie sa ma supun din moment ce cererea mea de retregere a fost depusa inainte ca restul actionarilor sa puna vreo conditie de retragere. Nu s-a hotarat nimic pana acum legat de benefici si pierderi.

Multumesc
mihaelaa, utilizator
Daca nu se prevede nimic, se merge pe Legea nr. 1/2005: "Membrii cooperatori primesc, de regulă, o compensaţie limitată în bani sau în natură, din profitul stabilit pe baza situaţiei financiare anuale şi a contului de profit şi pierdere, proporţional cu cota de participare la capitalul social".
NIci in actul constitutiv nu se stipuleaza cu privire la impartirea beneficiilor si pierderilor?
ART. 16 - (1) Actul constitutiv al unei societăţi cooperative trebuie să cuprindă cel puţin următoarele prevederi:
a) numele, prenumele, codul numeric personal, locul, data naşterii, domiciliul, cetăţenia membrului cooperator, persoană fizică; denumirea, sediul, naţionalitatea şi codul unic de înregistrare ale membrului cooperator, persoană juridică;
b) forma şi gradul societăţii cooperative;
c) denumirea societăţii cooperative, însoţită de menţiunea "societate cooperativă" şi, dacă este cazul, emblema;
d) sediul societăţii cooperative;
e) obiectul de activitate al societăţii cooperative, cu precizarea domeniului şi a activităţii principale;
f) capitalul social subscris şi vărsat, cu menţionarea aportului fiecărui membru cooperator, în numerar sau în natură, valoarea aportului în natură şi modul evaluării;
g) numărul şi valoarea nominală a părţilor sociale, precum şi numărul părţilor sociale atribuite fiecărui membru cooperator pentru aportul său;
h) durata societăţii cooperative;
i) numele şi prenumele, codul numeric personal, locul şi data naşterii, domiciliul şi cetăţenia administratorilor, persoane fizice; denumirea, sediul, naţionalitatea şi codul unic de înregistrare ale administratorilor, persoane juridice;
j) numele şi prenumele, codul numeric personal, locul şi data naşterii, domiciliul şi cetăţenia cenzorilor;
k) modul de dobândire şi de pierdere a calităţii de membru cooperator;
l) drepturile şi obligaţiile membrilor cooperatori;
m) modul de convocare a adunării generale a membrilor cooperatori, atribuţiile acesteia şi condiţiile de valabilitate a hotărârilor sale;
n) sedii secundare - sucursale, agenţii, reprezentanţe sau alte asemenea unităţi fără personalitate juridică, atunci când se înfiinţează o dată cu societatea cooperativă, sau condiţiile pentru înfiinţarea lor ulterioară, dacă se are în vedere o atare înfiinţare;
o) modul de înstrăinare sau transmitere a folosinţei clădirilor ori terenurilor aflate în patrimoniul societăţii cooperative;
p) modul de dizolvare şi de lichidare a societăţii cooperative şi destinaţia activului net.